Türkiye’nin “Craft”ı Nedir ?


Çocuklar için craft koleksiyonu olan sevdiğimiz sitelerden The Crafty Crow‘ da “Crafts Around The World: Turkey!” başlığını görünce şaşırdık,  gurur duyduk  ve içeriğini çok merak ettik.

Ama…


Baktık ki; Türkiye ye özel anlatılan etkinlik  “fes” yapımıymış.  Çok hoş olmuş aslında , yapanın ellerine sağlık. Demek ki biz turistlere kendimizi böyle tanıtıyoruz dedik. Turistik dükkanlarımızı düşünün fes, dansöz kıyafeti en çok sergilenenler arasında değil mi?
Sonradan, fesi oğluyla birlikte yapan konuk yazar The Light Garden’in İstanbul’da yaşayan Avustralyalı  bir bayan olduğunu öğrenince pek de  yorum yapamadık  aslında.   Yazıda  fesin kısa tarihçesinin de yazılması iyi olmuş. Ayrıca yazının sonunda güzel ülkemizden fotoğraflar var, bizim en sevdiğimiz bölgelerden Kapadokya’nın da  bu fotoğraflarda olması bizi sevindirdi.

Bize ait geleneksel  el sanatları  denilince ilk aklınıza gelenler nelerdir?  Fes midir ? Hadi  bir liste yapalım.

İğne oyaları,  Mekik işi, Telkırma, Türk İşiSoğanlı  Bebekleri,  Telkari, Çini, Ebru Sanatı, Ahşap Oymacılığı, Gümüş bakır işleri, Keçeleme, Halı dokuma, El yapımı nazar boncukları

İlave : The Light garden’den gelen yorumu  paylaşmak istedik.

Merhaba
Oncelikle herbirinize teker teker tesekkur ederim. Bana Turkiye icin crafty crow da yazi yazmalrimi istedikleri zaman cok gurur duydum. Ben Australyali bir turist degilim yaklasik 2 yildir esim ve 2.5 yasindaki oglum ile beraber burada yasiyorum. Esim ve oglumda Turk tur. Hepinizin bilmesini isterimki fez in tek basina Turkiyeyi temsil ettigini dusunmuyorum. fakat cocuklarla beraber yapabilinecek bir craft hazirlrmisin dediginde aklima gelen fez oldu. Anlayis gosterirseniz cocukla beraber ne hali orebilirim, nede oya yada oyma agac isi yapabilrim. Tum bunlari inanin bende sizin kadar seviyorum. Konu ile ilgili kritikleriniz konunun amacini dusundugunuzde sanki yerinde olmadigini dusunuyorum. Gercekten Turkiyeyi seven kulturune ilgi duyan ve cok huzurlu bir sekilde yasayan beni biraz uzdu.

Tekrar herkese tesekkurler, Umarim sizi incitmemisimdir.

Verity Heysen Kizek

—————

Merhaba Verity Heysen Kizek,

Sizi üzdüğümüz için biz de üzüldük şimdi. Yazıda da belirttiğimiz gibi faaliyet çok güzel olmuş elinize sağlık.

Aslında bizim yazımız biraz kendimize karşı özeleştiri idi; Türk milleti olarak kendimizi en çok fes ve dansöz kıyafetleri ile mi tanıtıyoruz diye sorgulama.
Sizin yaptığınız çalışmaya son derece saygı duyuyor ve çocuklarla yapılacak bir craft seçimi olduğu için de size hak veriyoruz, biz de kafa yoralım biraz geleneksel el sanatlarımızdan çocuklarla neler yapabiliriz diye.
Kendi kültürümüzün tanıtımı konusunda biraz sıkıntılarımız var, el sanatlarımızı da yazının devamında özellikle listelemek istedik.
Türkiyeyi ve Türk kültürünü sevmenize çok sevindik, sitenizi epey gezdik sonradan ve yaptıklarınızı , yazılarınızı çok beğendik.
Sizi kırmak istememiştik.

ÇocuklaÇocuk