TRANSPARAN FİMO MUMLUK

fimo mumluk

Transparan fimodan mumluk yapmayı planladığımızda , mum yanarken üzerindeki desenlerin gölge şeklinde etrafa yansımasını hayal etmiştik.

Kısmen yaklaştık tasarladığımız mumluğa, boyut biraz daha büyük olsaydı belki desenler daha fazla gölgeler oluşturacaktı.

Yapılışı şöyle;

Mumluğun küçük silindirini yapmak için transparan üzerindeki desenler için normal mat fimo kullandık.

Fimoyu makinada açtık ilk kez. Kayseri’de makarna , kesme çorba için çok sık kullanılan, çoğu evde bulunan hamur kesme makinasıymış. Oysa Parktiker’de aramıştık, fimo açma makinası diye.

Makinaya inanılmaz düzgün açılıyor hamur, merdane ile açarken hem yoruluyorsunuz hemde hamurun tamamının eşit kalınlıkta olması mümkün olmuyor. Makarna makinamızla hızlandırırız fimo faaliyetlerimizi artık.

İnce açtığımız hamuru , bir deodorant kutusunu ters çevirerek üzerine kapladık. Tabi deodorant boyu kadar değil istediğimiz uzunlukta bitirdik. Öncesinde çıkarırken yapışmaması için deodorant kutusunun üzerine pudra sürmüştük.

Üzerine yine fimodan desenler yaptık.

Ve fırında 110 derecede 30 dakika pişirdik.

fimo mumluk

fimo mumluk

Fırından çıktığında ve gün ışığında transparan özelliğini hissetmiyorsunuz. Ancak gece ışığa baktığınızda ışığı geçirdiğini görebiliyorsunuz. Ve içine koyduğumuz mumun yanarken bir de.

Bu arada mumum aydınlattığı fotoğraf kızıma Ulaş’ın hediyesi, kendisine burdan da teşekkür edeyim tekrar. Eğer kara kalem biliyorsanız sevdiklerinize yapılabilecek en güzel hediyelerden birisi.

fimodan transparan mumluk

fimodan şeffaf mumluk