TEREYAĞ KÜPÜ

kupKüp içinde tuzlu tereyağı markette gördüğüm anda hemen satın aldım. Hem tuzlu tereyağ üstelik küpte hem de tahta kaşık da yanında hediyesi.Tahta kaşık kimin umrunda ben tereyağını çok severim özellikle de tuzlu tereyağını. Bana bu tat hep küçüklüğümdeki ramazan’ları hatırlatır. Sıcacık pideye sürülürken eriyen mis gibi kokan tereyağ. Şimdi kilo endişesiyle çok fazla yiyemesek de çocukların kahvaltılarında ve yemeklerinde kullanmaya özen gösteriyoruz.

Biz küçükken anneannem Bolu’dan getirirdi tuzlu tereyağı. Oranın tereyağı çok lezzetli olur özellikle de tuzlu olanı. Kardeşim de ben de çok severdik bu lezzeti, uzun zamandır yemediğim için de özlemişim. Biz ailecek kısa sürede bir küp tereyağı yiyip bitirdik.

Küp ise bir süre dolapta yerini bulmayı bekledi. Zamanla üzerinde hafif beyazlaşmalar oldu. Biz de atmak yerine boyayıp değerlendirmeyi düşündük. Evde olan eşyaları değerlendirmek onları boyayıp süsleyerek eskiden yeni yapmayı, kullanılmayacak eşyaları kullanılır hale dönüştürmeyi severiz.

Küpün içi zaten sırlı olduğu için dokunmadık, dışını ise koyu kahverengi akrilik boya ile bir kat boyadık, kuruduktan sonra hafifçe zımparalayıp ikinci kat boyayı sürdük. Bir gün tamamen kurumasını bekledikten sonra boyutlu boya (boncuk boya) diye satılan boyalardan altın renkli olanıyla şekiller çizdik. Aslında stencil kalıbı kullanarak şekiller oluşturmaktıysa da düşüncemiz tam planladığımız gibi olmadı. Bunun üzerine küpe elimizde şekiller çizdik. Küpün üst kısmını ise noktalar koyarak süsledik. Böylece belki de kullanamayıp bir kenara atacağımız bir küpü değerlendirmiş olduk.

toprak kup boyama

küp boyama

Biz bu küpü nasıl kullanacağımıza henüz karar vermedik, altını delip saksı olarak mı yoksa içine kuru çiçekler koyarak mı kullanalım?