Teog’um, Teog’sun, Teog’uz

Bu sene 8. sınıfa başlayan büyük oğlumla birlikte büyük bir yarışın içine girmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz yıl, önceden adı SBS (Seviye Belirleme Sınavı) olan sınav TEOG  ( Temel Eğitimden OrtaÖğretime geçiş ) olarak hayatımızda yerini aldı. İlk senesinde bir çok belirsizlikler ve bilinmezler sınavı olarak heyecan yaratan sınavın sonucu da oldukça karmaşık oldu. Geçen yılki Teog  sınavında yüksek puanlarda çok fazla yığılma olduğu için bir çok başarılı öğrenci hakettiği okullara giremediler. Tekrarı olmayacak bir sınav sonucu olarak üzücü bir durum aslında. Bizim akıbetimiz ne yönde olacak heyecanlı bir bekleyiş içindeyim. 

Bu yıl için sınavdan Din Kültürü ve İnkilap Tarihi derslerinin olmayacağı söylentileri vardı ama bunun gerçek olmadığını ve çocuklarımızın tam altı dersten sorumlu olarak sınava gireceklerini öğrendik. İlk sınavımıza iki-iki buçuk ay kadar bir süre kalmışken hala konsantrasyon sıkıntısı çektiğimizi söyleyebilirim, çalışmak değil bizimki, çalışmaya çalışmak daha çok. Bir çok erkek çocuk ta durum böyle. Kız çocuklarının ise  daha bilinçli ve disiplinli olduğunu gözlemliyorum.

İkinci Teog öğrencileri olarak ilklere göre daha şanslıyız tabi, en azından elimizde ne var, başımıza ne gelecek biraz daha haberdarız. Sınavlar çocukların kendi sınıflarında , kendi arkadaşlarıyla birlikte yapılacak. Sınav sonuçları aynı zamanda ikinci yazılı olarak sayılacak. Bu anlamda hem sınav başarısı hem de ortaöğretim başarısını etkilemiş olacak.

Tüm çocuklarımıza zihin açıklığı ve bol başarı diliyorum…Biz annelere de kolaylık ve sabır versin Rabbim….

teog