TEMEL FOTOĞRAF KURSUM

Yılbaşından hemen önce tamamladığım Yalçınlar  Fotoğraf kursundan bahsetmek ve bu vesile ile bu organizasyonu yapan ekibe teşekkür etmek istiyorum.

Fotoğraf çekmeyi  de  çekilmeyi de hep sevmişimdir ama Çocukla Çocuk’tan sonra fotoğraf her ikimiz içinde  gerekliliğe dönüştü; yaptıklarımızı anlatabilmemiz için, yayınladığımız  her bir projenin aşaması için defalarca çektiğimiz fotoğraflar oldu. Makinanın yapabilirliklerini daha fazla anlar, anlamaya çalışır olduk. Uzun süredir hayalini kurduğum DSLR makinaya  ise Eylül ayında kavuştum. Yeni makinam NİKON D 80. Fotoğraf makinamızı Yalçınlar‘dan almakla çok doğru bir karar vermişiz. Niye derseniz, makina ile birlikte  “Temel Fotoğraf Eğitimi” hakkı ve  Doç. Dr. Özer Kanburoğlu tarafından yazılan “Amatörler İçin Digital Fotoğraf” kitabına sahip olduk.  Eğer ilk kez bir DSLR makinaya sahip oluyorsanız,  ve benim gibi yanınızda size zaman ayırıp nazınızı çekecek   kimse yoksa  ve en önemlisi bu işi profesyonel eğitimcisinden öğrenmek istiyorsanız Doç. Dr. Özer Kanburoğlu tarafından verilen bu kurs pırlanta değerinde. Kendi başıma bu kadar çok şeyi öğrenmem oldukça zaman alıcı ve zor olurdu bu bir gerçek.  Zaten söylemesi ayıptır kursun başladığı Kasım ayına  kadar geçen süre içerisinde  Otomatik modda çektim fotoğraflarımızı.

Neler öğrendiniz derseniz;ilk söyleyebileceğim şey, makina herşeyi yapmıyor arkadaşlar, makinanın yapabilirliklerini anladıktan sonra gerisi size,  fotoğrafçılığa  ilginize ve ayırdığınız vakite bağlı. Teknik kavramları, çok çok fotoğraflar çekerek analiz etmek gerekiyor. Işık önünde ise  kompakt makinalar dahil tüm makinalarla eşit seviyedesiniz ve ışık olmadan hiç bir şey olmuyor. Işığın yönü ve saatini ayarlayabilmek için fotoğrafçıların önceden  hazırlık yaptıklarını bilmezdim mesela. Sonra  çekmek istediğin fotoğrafa göre objektiflerin ne kadar önem kazandığını  öğrendim, farklı özelliklerde   bir objektifi koydum bile hedeflerimin olduğu listeye.

Yeni fotoğraf makinası alacak arkadaşlarının , satın alacakları yerden satış sonrası alabilecekleri bir eğitim hizmeti olup olmadığını da sorgulamalarını tavsiye ediyorum. Bu güzel organizasyonu yapan   Emel Cengiz Hn.’a ve ve hocamız Özer Kanburoğlu’na da çok teşekkür ediyorum.

Hocamızın derslerde tekrarladığı bir söz vardı, bir fotoğraf sergisinde sorulmayacak 3 şey varmış, aklınızda olsun.

– Hangi makine ile çektiniz?  ( Fotoğrafı çeken makina  olmadığı için çok  kötü bir soruymuş)

– Photoshoplu mu?

– Çekerken ne hissettiniz? (Hiç bir şey, çünkü akıl çalışırken duygular çalışmazmış, o yüzden  cinayet işleyen insanlar öldürdükten sonra pişmanlık duyarlarmış)

Ayrıca, Sevgili GeCe‘nin ricası ile Ayça’nın Dükkanı bize  iyi fotoğraf  hakkında bildiklerini aktarıp, bu konuda bizi  daha fazla aydınlatacak. Ayça yazılarının  takibindeyiz, şimdiden teşekkürler.