Taşınma Telaşı-1

Yaklaşık 1 ay kadar sonra taşınacağız yeni evimize. Ev taşıma çok zor mesele, tecrübeye bakmıyor her seferinde aynı telaşe. Gerçi bu kez benim için diğer 2 taşınmama göre kolaylıkları var şöyle ki;

İlk kez şehir içi bir taşınma yaşacağım, Adana-Kayseri, Kayseri-İzmit arası taşınmalarımda tüm eşyalar toplanıp aynı anda indirildiler mecburen. Bu sefer niyetim evin tadilatı bittikten sonra temizliği ayarlayıp sökülüp kurulacak olanları önden göndermek.

İkinci kolaylığı ise; ilk kez gördüğüm bir eve taşınacağım ki bu da çok önemli bir parametre. Diğer iki taşınmamızda da de eşimle seçtiğimiz evlerde son anda çıkan pürüzlerden eşimin bensiz tuttuğu evlere yerleştik. Taşındığım evin yerleşimi ile ilgili hiç bir öngörüm olamamıştı maalesef. Velhasıl diğer taşınmalarıma göre çok planlı programlıyız bu kez.

Evin öncelikle tadilat işlerini organize ettikten sonra bugün de kitaplardan başlayarak kutulamaya başladım. Kitapları toplamak en zevkli kısımlarından birisi toparlanmanın; sevdiğin unuttuğun kitaplar ortaya çıktı, göz attım özlediklerime . Satınalıp da okunacaklar grubuna ayırdığım kitapların son zamanlarda ne kadar arttığını gördüm, üzüldüm. Okuma hızımı artırmalıyım diye hedef koydum. Sonra en ilginci , habire arkasından attığım yazarın nerdeyse tüm kitaplarını seri halinde bulunca güldüm, o kadar çok kitabını okuduğumu unutmuşum ama bilmeden de atmıyormuşum demek ki:) Gözden çıkardığım kitapları 2. el tezgahlara veririm diyerek ayırdım. Atlas /Gezi /National Geographic ve Skylife dergilerinden ayrılamadım maalesef.

Çocukları da ortak ettim toparlanma işine. Sırasıyla kutu bantladılar, bant kestiler. İrem kutu üzerlerini yazdı hatta hızını alamayıp kutu üzerlerine resimler yaptı, resimli kutularımız var artık. Kitap kolilemek derken aklınızda olsun kitap ve dergilerinizi küçük kutulara kolay taşınabilmesi için. Adana’dan taşınırken kitaplar toplu olsun diye büyük büyük kutular yapmıştım, külçe haline gelen kutular için vicdan azabı çekmiştim sonrasında taşıyanlar için .

Daha çok kolilenecek eşya var , taşınmak zor olsa da eşyaları toplarken bir yandan ferahlayacak olmak süper.