TANDIR BÖREĞİ

Oğuz Kaan biraz iyileşince hemen yola koyulduk ve Kastamonu’ya annemlere geldik. Annem burda Oğuz Kaan’ın da hastalıktan kalkmış olması nedeniyle bizi gerçek anlamda besiye çekti:)  Bana devamlı çocuklar bir şeyi yemiyorlarsa eğer, sevdikleri başka birşeyle karıştırıp yedir diyen annem dün akşam yemekte Kadir Mert’in rendelenmiş havuc salatasını çok sevmesini fırsat bilerek içine bir de turp rendelemiş. Görüntüde turp olduğunu anlamayan Kadir Mert önce bir hevesle havuç istedi tabağına, biraz tattıktan sonra da -“bu havuçun tadı çok değişik anne”, diyerek yemeyi reddetti, babasının içinde biraz turp olduğunu ve turpun çocukları büyüttüğünü ve çok faydalı bir yiyecek olduğunu söylemesinden sonra bütün turplu havuç salatasını kendini zorlayarak yedi, bitirdi. Akşam geç saatlerde hala ağzına o sevmediği turp tadı geldiğini ifade etmek isteyen küçük oğlum: -“turbun tadı damağımda kaldı anne” diye yanlış bir deyim kullanarak rahatsız olduğunu ifade etmeye çalıştı. Ben oğlumun ne demek istediğini anladım ama o anda anlamayan anneannesi ” oğlum sen yeter ki iste ben sana yine yaparım” diyerek hepimizin gülmesine neden oldu.

Şimdi gerçek anlamda tadı damağınızda kalacak bir lezzetten bahsetmek istiyorum. Kayseri’ye has bir börek olan Tandır Böreği.  Hamur işlerindeki tarifler genellikle bellirli miktarda un ve aldığı kadar su ile başlar. Bendeki bu tarif ise o kadar orjinalki suyun miktarı verilmiş un aldığı kadar diye belirtiliyor. Ama kesinlikle garantili çok beğeniliyor.

Malzemeler:

İç harcı için :

300 gram kadar yağsız dana kıyma, bir orta boy soğan, maydanoz, tuz

Hamuru için :

3 çay bardağı su, bir küçük yaş mayanın 1/4 ü aldığı kadar un

200 gram margarin ve 2 yemek kaşığı tahin.

Un su ve maya iyice yoğurularak yumuşak bir hamur haline getiriliyor. Hamur 3 bezeye ayrılıyor. Üstü kapatılarak buzdolabında yarım saat kadar bekletiliyor.

Kıymayı soğanla birlikte kavurup maydanozu da ilave ederek hazırlayın.

Margarini ocağa koyun, eridikten sonra içine tahini ekleyip altını kapatın.  

Bezelerden birini açın içine tahinli yağdan sürün sonra bir kenarını ortaya katlayıp tahinli yağdan sürün sonra diğer kenarını katlayın. Böylece her katlamada araya tahinli yağlı karışımdan sürülmüş olacak.

Her tarafına tahinli yağlı karışımdan sürdükten sonra diğer bezeleri de aynı şekilde hazırlayın ve buzdolabında yarım saat bekletin.

 Buzdolabından çıkarıp hamurun birini oklavayla açın. Yağlanmış fırın tepsisine yayın. Üzerine kıymalı harçtan koyun, diğer iki hamuru da aynı şekilde açıp aralarına kıymalı harçtan koyarak böreği hazırlayın. En üste yumurta sarısı ve çörek otu koyduktan sonra önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana dek pişirin. Afiyet olsun.

Böreğimi diğer bütün hamur işlerimi de yapan Fatma Hanım yaptı. Ellerine sağlık.