SÜTLÜ ÇAY

Sütlü Çay denediniz mi hiç?

Çaysız yapamayan biriyim, sabah illa da çay içmem lazım. Öğleden sonra ve akşamları da ihmal etmiyorum tabi. Geçenlerde çaya doyup sıkıldığım bir gün değişiklik olsun diye sütlü çay günlerime yeni döndüm.

Yeni bir tad değil benim için, çocukluğumu hatırlattı. Annem sabah kahvaltısında, çay istediğimizde bize sütlü çay verirdi. Kardeşlerimi bilmem ama ben severdim sütlü çayı. Aynı kahvaltı masasının görüntüsü geliyor gözlerimin önüne ve garip bir şekilde ana kucağıma geri dönüyorum. Ratatouille yi seyredenler ; filmin sonunda tamamen ön yargılı olarak restorana gelen gurmenin yediği yemekle çocukluğuna geri döndüğü sahneyi hatırlarlar(Bizim evde cd si severek hala izleniyor ) , bu geri dönüş sayesinde Ratatouille yemeği tam not almıştı.

İşte benimki de o hikaye, tadından çok sanırım beni çocukluğuma döndürdüğü için taktım gecenin ilerleyen saatlerinde sütlü çay içmeye.

Bize yabancı olan bu tad aslında ingilizlerin ve ingiliz etkisi olan ülkelerin çok sevdiği bir içecek. Pakistan dönüşü THY’de yanımda oturan pakistanlı’nın çayın yanında yana yakıla süt aramasını Karaçi-Pakistan yazısında anlatmıştım. Kazara ona “biz sütsüz içeriz, ama isteyebilirsin” dedim, aman Allahım 5 saat boyunca dinlemek zorunda kaldım sonrasında. Oysa yolculuklarda hiç dayanamam yanımdaki geveze insanlara. Kitap okumak ve hayal kurmayı severim, tabi dost ve arkadaşlarla yapılan yolculukları bunun dışında tutuyorum. Oralara düşerse bizim çayımız için ” without milk” (sütsüz) demeyi unutmayın.

Var mı sizin de anılarınıza döndürdüğü için sevdiğiniz tadlar?

Bir mim de bizden olsun. Anne ve Çocuk, Periliköşk, Cincinsfikirli mimlendiniz , arkadaşlar.

Not:Fotoğraf alıntıdır.