SÜNGER KUKLALAR

Her hafta cuma günleri Kadir Mert’in okuldan gelen Aile Katılım Çalışmaları’na alıştık artık. Bu defa ne yapacağız bakalım diye ödevi heyecanla okur, pazara kadar malzemeleri hazırlar ve pazar günü anne oğul oturur ödevimizi yaparız. Bu hafta gelen ödevde bir farklılık vardı ki, veli kendi sectiği bir gün ve saatte okulda bütün öğrencilerle birlikte istediği paylaşımı yapacak. İster masal oku, ister kukla oynat, istersen meslek tanıtımı yap. vs gibi bir sürü seçenek arasından benim tercihim “çocuklarla birlikte faaliyet yapmak” oldu. Onların sevebileceğini düşünerek süngerden kuklalar yaptırmaya karar verdim.

Çocukların her biri için farklı renklerde süngerler aldım. Kulaklarını ve boynunu oluşturabilmek için renkli minik lastik tokalardan götürdüm. Gözleri için yapıştırılan kedi gözlerinden ve boyunlarına bağlamak için de renkli kurdelalar hazırladım.

Sınıfa girip selamlaştıktan sonra elimdeki malzemeleri onlara dağıttım. Her biri ilgiyle ve merakla süngerlerini seçtiler. Kızlar genelde pembe erkekler de (sünger Bob’ dan) dolayı sarı sünger tercih ettiler. Benim oğlum da süngerini sarılardan seçti. Minik lastik tokalardan kullanarak kulaklarını ve boyunlarını oluşturduk. Ben daha çocuklara bu aşamada yardımcı olmaya çalışırken bir çoğu gözleri kendileri yapıştırdılar. Keçeli kalem le kirpik, ağız, burun gibi detayları kendileri çizdiler. Kuklaların boyunlarını, kızlara fiyonk, erkeklere kravat şeklinde bağlayarak kurdela ile süsledik.

anasınıfı faaliyetlerisüngerden kuklalar

Faaliyet sonrası yemek saatleriydi. Hepsi kuklasını bir masanın üzerine yanyana dizdi ve bana fotoğraf çekme şansı tanıdılar.

anasınıfı faaliyetleri

Bir prenses bana kuklasıyla pozlar bile verdi. İçlerinden bir kaçının beni birlikte yemek yemeğe davet etmesi çok hoştu:)

süngerden kuklalar

Sarı olan benim oğlumun yaptığı kukla. Tüm çocuklar bu faaliyeti çok sevdiler. Biz de onlar için bir de sünger bob yaptık ki yakın zamanda onu da burada yayınlamak üzere..