SOĞANLI BEBEKLERİ

Kapadokya bölgesi ailecek çok sevdiğimiz, gezmeye doyamadığımız  yerlerden birisidir. Doğa harikası olan Kapadokya’yı Adana da yaşarken bir kaç defa uzun uzun gezmiştik.  Kayseri’de yaşadığımız dönemde ise yakınlığı dolayısı ile çoğu  haftasonunda bu güzel bölgeyi yeniden keşfetme fırsatımız oldu.

Soğanlı Bebeklerim de bu gezilerden aldığım hediyelik eşyalardan. Sonraları toprak kaplarına sarmıştım, onların birçoğunu da değerlendirip  sizlerle paylaşmıştık. Sevimli Kurbağa ve AyıDekoratif Toprak Objeler, Dantel Desenli Kalemlik ve Deniz Kabuklu Vazo bunlardan birkaçı.

Soğanlı bebekleri; Kapadokya Bolgesi Kayseri kapisinda yer alan  Yeşilhisar ilçesi, Soganli köyünde önceleri bir kaç aile tarafından yapılırken  turistlerin gösterdiği ilgi sonrasında; köyün en önemli gelir kaynaklarından olmuş.   Geleneksel bebekler, köyün genç kızları ve kadınları tarafından tahta çubuk ve otantik bezlerle yapılıyor.  Markalaşma yolunda olan, bu yörenin kültürünü yansıtan Soğanlı bebeklerinin çok fazla kişiye ulamaşmasını diliyoruz.