Sıcak Taş Boyama

Her yaz  yaptığımız gibi bolca taş topladık bu tatilde de. Topluyorsunuz da neler yaptınız diyenler, minik taşlardan yaptığımız  Dekoratif Taşlara,  yassı taşlardan yaptığımız Taş Boyamalara, taş oyuncağımız Tırtıla bakabilirler. Bu yıl yassı büyük kocaman taşlardı hedefimiz. Tatil öncesi burada gördüğümüz faaliyeti yapmak istiyorduk.

Sıcak taşların üzerinde eriyip kayan pastel boya harikaydı, ben de birlikte yaptım 1-2 tane. Çocuklarla birlikte  vakit geçirmek için çok eğlenceli bir faaliyet.

Kısaca neler yaptık?

Taşları aliminyum folyo ile kaplanmış bir fırın tepsisine dizip, fırında 200 C de 15 dakika kadar ısıttık. Çıkarırken ve boyamaya başlarken taşlar sıcak olduğundan dolayı çok dikkatli olmak gerekiyor, çocuğunuz yaşı + 5 olursa  kendini koruyabilmek için daha iyi sanırım. Sonra pastel boyalar ile taşları boyamaya başladık. Pastel boya sıcak taşa değer değmez eriyor, kayıyor,  taşlara bir şeyler çizmek çok güzeldi.

Taşlar kuruyunca o harika parlaklık kayboluyor maalesef. Bir de kalıcı güzel taşlar boyayalım diyorsanız bu yöntem pek  uygun değil. Biz  bol bol, kat kat yaptığımızdan belki sonrasında çok kalıcı olmadı. Belki de bizim çocukların ellerinde çok oynamasından kaynaklandı bilemiyorum,  boyalar kısa süre sonra dağıldı.

Bu faaliyetin ardından bir de tersini yapalım dedik;  taşları pastel boya ile boyayalım, fırında ısıtalım ,renkler birbirine karışıp, güzel dağılımlar olacak mı diye merak ettik.  Ama pek  düşündüğümüz gibi olmadı, onların fotoğrafı yok ama desenler sabit kaldı diyebiliriz.