SHAGGY HALINIZI KENDİNİZ YAPIN

evde shaggy halı yapımıBir şey moda olmaya görsün hemen her yerde görmeye başlıyorsunuz. Yeni çıkan her şeyin peşinden gitmek mümkün değil ama gerisinde kalmak da zor. Bir süredir moda olan eşyalardan biri de genel adı shaggy olarak geçen uzun tüylü halılar. Her renk ve her desende olabildiği gibi tüylerinin uzunluğu veya türü ile de çeşitlilik gösteriyor. Ben de bu yıl oturma odamı yenilediğimde daha sıcak daha sempatik bulduğum bu halılardan aldım. Bulunduğu ortama farklı bir hava kattığı gibi üzerinde yürümek hatta yatmak bile çok keyifli.

Şubat tatili için Kastamonu’ya gittiğimizde asla boş durmayı sevmeyen annemin elinde ki işlerden biri de bu halıydı. İlk gördüğümde çok şaşırdığımı belirtmeliyim çünkü adeta shaggy halı denen halının aynısıydı.

shaggy halı yapılışı

Halı etamin kumaşa çekme iğne denilen bir teknikle yapılıyor.  İpler aynı boyda kesiliyor ve her biri tek tek etaminin deliğinden geçirildikten sonra kendi içinden geçirilip sıkılaştırılıyor.

İpleri aynı boyda kesebilmek için bir kibrit kutusu veya benzeri bir kutuya ip sarıp keserek aynı boyda olmasını sağlayabilirsiniz.  Her bir ipi tek tek etaminin deliğinden geçirin sonra da fotografta görüldüğü gibi kendi içinden geçirerek sıkılaştırın.

shaggy halı

Annem halısını 4 büyük sıra çekme iğne tekniği ile aralarındaki boşlukları da krem rengi iple sarma tekniği kullanarak yaptı. Ama sadece çekme iğne tekniği ile yapılabileceği gibi farklı renklerde desen çalışması etamin kumaşa önceden çizilerek de yapılabilir.

evde shaggy halı yapımı

Annem küçük halısını kapalı balkonuna koyarak kullandı, kaymaması için de altına bir halıfleks parçası kestirip yapıştırdı.