Set Halinde Kitap Satış Uygulaması

Bu bir şikayet yazısı aslında, ilgililere de gönderilecek. Benzer uygulamaların olabileceği düşüncesi ile burada da paylaşmak istedim. Bizim ileri gitmemizin tek yolu eğitim bence; derslerin yanında hayatı öğrenirken bulunduğu okuldaki uygulamalar öğrendikleri ile çelişmemeli, çocuğun.

Çocukların okulu  bu yıl kitap satışı konusunda yeni bir uygulama başlattı  ve kitapları online olarak sipariş verdik.  Kitap listeleri değişik sınıflara göre sitede liste halinde  mevcuttu ve siparişler evlerimize kargo ile ulaştı. Buraya kadar herşey güzel, okula gidip kitap listesi, kitap peşinde koşmadık, eve geldi kolumuz ağrımadı. Fakat sıkıntı, kitapların  sadece set halinde sipariş edilebilmesi idi.  Mesela, 5. sınıf kitap seti neyse onu alıyorsun ve içerisinden kitap iptali yapamıyorsun.

Bu  ben ve benim gibi düşünen bir çok veli  için  neden önemli ve yanlış bir uygulama, anlatayım.

Bizim gibi iki çocuklu aileler ya da kuzenleri, tanıdıkları aynı okulda okuyan öğrenciler için  olumsuz bir durum.   Üzeri karalanan alıştırma kitapları hariç ders kitapları oldukça temiz kalıyor kızımın. Ayrıca ders kitaplarının yanında dönem içi okumaları için bir çok hikaye kitabı alıyoruz. Bunun  yanına yabancı  ders kitabı ve Cd leri ile setlerini de ekleyelim.  Arkadan gelen minikler için epey bir kitap yeniden kullanılabilir halde oluyor. Ve  ben bu kitapları  ayırıp saklıyorum oğluma, ilerde kullanması için. Biz öyle büyümedik mi, büyüklerimizin kitapları ile, ne güzeldi. Paylaşımı öğreniyorsun,  kitabı temiz kullanmayı öğreniyorsun.  Oysa bu uygulama ile yeniden kullanma yok,  seti bölemediğinden hep yeni almak durumunda zorunda kalıyorsun.

Bahçeşehir Kolej’lerinin gelecek yıl bu  hatayı görerek önlem alacağını düşünüyorum, sonuçta alışveriş  listesinden alınacak kitapların seçimi sistemsel olarak  kolay bir programlama.   Yeniden kullanılabilecek kitaplar mevcut iken yeniden kitap almak zorunda kalmak istemiyoruz.  Bu  uygulama  kesinlikle çocuklarımıza çift taraflı kağıt kullanmayı öğreten , koridorlarda doğa /çevre israfına karşı bilinç kazandırmak için yaptıkları çalışmaları sunan, eğitimine güvendiğimiz bir okulun düzeltmesi gereken bir açık.   Zorunlu kitap ticaretine dönüyor olay bu haliyle.   Set halinde kitap satışı her türlü israf; bütçemizden başlıyor, kağıt israfı,  ağaç israfı, doğa israfı.  Sürdürülebilirlik illa kitapların geri dönüşümü için  atık kutularında toplamak değil, elimizdeki varlıkları mümküün olduğunda güzel/uzun kullanabilmektir. Çocuklarımıza doğa/çevre bilinci aşılarken yapılan bu uygulama kavram kargaşasından başka bir şey değil.

Kesinlikle düzeltilmeli…