SERAMİK HAMURUNDAN EL İZİ

Çocuklarımızla birlikte yaptığımız ilk resimlerdendir herhalde, bir kağıdın üzerine ellerini koyup etrafını çizmek. Bebekliklerinden itibaren üzerine tarihleri not alınmış el – ayak resimleri ve fotoğrafları arşivimiz çok. Zaten çocukların, özellikle de bebeklerin tombik el ve ayaklarını sevmeyen var mıdır?

El kalıbı almak ise içimde kalmıştı, hazır set satılıyordu bir dönem bunun için ama çok pahalı gelmişti. Fimo ile haşır neşir olduktan sonra fimoyla yaparız diye düşündük ki sevgili Saatoniki ödüllü Tarihe Anı projesiyle aynı çalışmayı çok güzel bir şekilde yaptı.

Biz ise elin kalıbını almak için seramik hamuru kullandık. Tarife Sesiber’in yazılarından ulaştık.

Seramik hamur tarifi aklınızda kolayca kalacak cinsten çok basit;

1 ölçü nişaşta(veya un)

1 ölçü beyaz tutkal

1 tutam tuz

Seramik hamurundan biraz kalınca bir hamur açıp, kenarlarını düzelttik. Çocukların elini bastırdık. En zor kısmı düzgün el izini alabilmek galiba, bir kaç kez denemek gerekiyor, her seferinde hamuru yeniden düzeltiyorsun.

1 gün kadar kurumaya bıraktık.

seramik hamuru

Seramik hamuruna toz boya ilave etmektense sonrasında boyamayı düşündük. Sprey boya ile altın rengine boyadık. Sprey boyanın üzerine elin dışında kalan kısımlarının üzerinde kahverengi eskitme boyası ile geçtik. Biraz bekletip ıslak bezle sildik boyayı , böylece tamamen kahverengi olmadı.

Duvara asabilmek için seramiği üzerine yapıştırabileceğimiz uygun boyutlarda kontroplak kestik. Sprey aynı renk boya ile boyadık.

Duvara asabileceğimiz veya biblo ayaklıklar üzerinde kullanabileceğimiz bir çalışma oldu.

Çocuklarımıza ilerde güzel bir anı olacak, ellerini kendileri ölçerler artık.

seramik hamuru

seramik hamuru