SENDEN BAŞKA YOK

senden başka yok-marian keyes-Alacağım kitapları önce liste yaparım, bu epey zamanımı alır. Listemi hazırlarken best seller’ları ve güncel kitapları takip ederim ayrıca tarihi içerikli kitaplar da mutlaka listemde olur. D&R a gidip kitapları incelerim, yeni yazarları ve diğer okurları izler, kim ne okuyor mutlaka bakarım. Eşim de kendi kitap listesini hazırlar ve ikimizin de listeleri tamamlanınca internetten sipariş veririz.( bizim tercihimiz İdeefixe).Yine böyle bir alışveriş öncesinde, listemi oluşturmuş olduğum için kitap bakmak için değil ama CD almak için D&R a gitmiştim. Kasada aldığım cd nin ücretini öderken genç bir beyefendinin alelacele elindeki kitabın fiyatını ödeyip hızlı bir şekilde ordan ayrılması dikkatimi çekti, gözucuyla kitabın kapağına baktım. Senden Başka Yok. Siparişi vermeden önce listeye son eklediğim kitap oldu. Etkileyici bir kapak tasarımıyla neşeli bir kitap olduğunu düşündüm. Severim ben neşeli kitaplar okumayı, okuduğum sürece de kitabın içinde karaktarleriyle birlikte yaşadığım için hayatımı da pozitif etkiler. Aynı şekilde karamsar kitaplara hatta filmlere de dayanamam.

Kitap Anna adında bir kadının, ailesinin, arkadaşlarının ve çalıştığı o çok popüler kozmetik firmasındaki insanların etrafında gelişen olaylarla ilgili. Olaylar bir arkadaşınızıdan dinliyor gibi okuyorsunuz ve asla tahmin edemeyeceğiniz şekillerde gelişiyor. İşte kitabın arka kapağındaki yorumlardan bazıları;

?Okuyucuyu aynı anda hem güldürüp hem de ağlatmak yetenek ister? Son sayfayı okuduktan sonra çok uzun bir süre hikâyeyi aklınızdan çıkaramayacaksınız.?
– Heat

?New York’a geri dönüp onu bulmak zorundaydım. Orada olmama ihtimali de vardı ama şansımı denemek zorundaydım çünkü tek bir şeyden emindim: Burada değildi.?Anna Walsh resmen bir harabe. Anne ve babasının Odadan İyidir diye tabir edilebilecek evinde, Dublin’i terk edip New York’a dönebilmenin hayaliyle yaşıyor.

Arkadaşlarına dönmek.
Dünyanın En Muhteşem İşine dönmek.
Ve hepsinden ötesi, Aidan’a dönmek.

Fakat ailesinin başka düşünceleri var (kendi başarıları dışında yani).
Ve sanki Aidan da onunla tekrar temasa geçmekten kaçınıyor gibi.
Nedendir bilinmez!

Anna’nın bu kadar çok sevdiği dünyasını ne parçalamış olabilir? Ayrıca her şeyi yeniden yerli yerine oturtacak olan kişi gerçekten de Aidan mı acaba?

Maeve Binchy’nin tahtına kurulan modern bir roman kraliçesi olan Marian Keyes, öykü anlatıcılığında son derece usta. Üslupla gerçeği bir araya getirişi, vazgeçmediği mizah ve pathos, onu tüm dünyada çok satar listelerine taşıyor.?
– Irish Independent

?Marian Keyes, insana-kendini-iyi-hissettiren-kitaplar cemiyetinin kraliçesi. İnsanın içini ısıtan komedileri, onu İngiltere’nin en çıtır yazarına ve kendi kuşağının sesine dönüştürdü.?
– Daily Mirror
. Ama yaşanan yürek burkan olayları anlatımı öyle hoş ve esprili ki zaman zaman göznüzden yaş akarken bir taraftan da gülümsemeden edemiyorsunuz.