ŞEKİLLİ HEDİYE KUTULARI

Bu sabah kalktığımızda kar bize sürprizini hazırlamış her tarafı bembeyaz kaplamıştı. Çoluk çocuk uyuyorken aşağı inip karlarda koşmak, yuvarlanmak gelmedi değil içimden. Ama işe ve okula göndermem gereken üç kişi vardı, hayallerimi bir kenara bırakıp çocuklarımı kaldırmak üzere yanlarına gittim. Büyük oğlumun biraz hasta olduğunu farkedip bugün okula göndermemeye karar verdim. Küçükse ağbi durumundan bugün evde kaldı. Kendileri okula gitmeyince kimse gitmedi sandı bizimkiler. Kuzenlerini, arkadaşlarını sorup durdular. Okulda enerjilerini atmaya alışkınlar ya evde sıkıldılar . Benden rica minnet bilgisayarımı isteyip başına geçtiklerinde ortalık sakinleşti ve yılbaşı hazırlıklarımı yapmaya devam edebildim. Ağacımızı süsleyip, sofralarımızı güzelleştirdik ten sonra sıra hediyelerimizi paketlemeye gelmişti. Bu sene hediye kutusu olarak bu şirin kutulardan yapmayı tercih ettim.

Renkli kartonlardan yukardaki şekli hazırladım. 7 kare den oluşan bu şekli oluşturan karelerin her birinin kenarı 6 cm . Kenarlardaki kalp ve çam ağacı şekilleri birbirinin üzerine kapanarak kutunun üstünde kalacaklar.

Çizdiğim yerlerden katlayıp bastırarak kenarları belirginleştirdim.

Kenarda bıraktığım payları yapıştırarak kutumuzu oluşturduk.

Kutunun üzerinde kalacak kalp ve çam agacı şekillerinin birini alttan ortaya kadar diğer tekini de üstten ortaya kadar kestim. Bu kesiklerden iki şekil birbirine geçecek ve kutumuz böylece kapanacak. Bu yöntemi geçen yıl hazırladığımız çam ağacında da uygulamıştık.

Kutuları dilediğiniz büyüklükte yapabileceğiniz gibi üzerindeki şekili de istediğiniz gibi yapabilirsiniz.