SEBZELİ PİLAV

sebzeli pilav

Yıllar önce eşime en sevdiği yemekleri sorduğumda ilk üç arasında pilavı da saymıştı. Tam bir mantıcı olan ben, o zamanlar en favori yemeğin pilav olmasına şaşırmıştım.  Oysaki iyi bir pilav birçok ana yemeğin olmazsa olmazıdır. Zaman geçtikçe benim için de en favori yemeklerden biri oldu pilav. Mis gibi tereyağlı ve tane tane pişmiş olan pilavın yerini ne tutar?

Bu pilavı Ebru Şallı’nın Ebruli programından aldım, tarifin orjinal adı “bahar pilavı”ydı. Programdan sonra defalarca yaptım ve ev ahalisi tarafından çok sevildi.

Siz de denemek isterseniz işte tarifi;

İki su bardağı pirinç için bir ufak boy soğanı tereyağında pembeleşinceye kadar kavurun. Pirinci ilave edin ve biraz daha kavurun.  Üç bardak sıcak su/ et suyu ekledikten sonra yaklaşık bir bardak bezelye ekleyin ve suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirin. Piştikten sonra ateşten alın ve ince doğranmış dereotunu ekleyin, pilavın  demlenmesi için tencerenin üzerine bir havlu koyarak kapağını kapatın.

Ben pilavım için  iglo bezelye tercih ettim. İglo’nun bezelyesi bildiğimiz bezelyelerden çok daha lezzetli ve bu pilava katkısı da tatrışılmaz.

Bezelyeyle birlikte haşlanmış küp küp kesilmiş havuç ve patates de konabilir.

Benim yemek seçen çocuklarım bu pilava bayıldılar. Umarım sizinkiler de hem lezzetli hem de besleyici sebzeli pilavı sereverek yerler.