SAYGI DUYDUĞUMUZ KADINLAR-MİM

Sevgili Esra, Kadınca Bir Blog mimlemiş bizi; tanıdıklarımız dışında saygı duyduğumuz 3 kadın kimler diye. Eşi dostu çıkınca, erkeklerle örülü dünyamızda zor oldu 3 kadını belirlemek. Aslında başarılı, çalışkan , kendi ayakları üzerinde duran her kadına saygı duyuyoruz.

Latife Uşşaki; Atamızın eşi. Latife Hn aslında Türk halkının çok az tanıdığı bir insan. Geçen yıl İpek Çalışlar’ın Latife Hn. kitabını okuyana kadar ben de Latife Hn. ı sadece Atatürk’ün İzmirli eşi olarak bilirdim ve öncesinde okuduğum Fikriye hakkındaki kitapların etkisiyle de biraz önyargılıydım. İpek Çalışlar’ın bu biyografisinde bambaşka bir Latife Hn. tanıdım. Kendi ayakları üzerinde duran, son derece bilgili ve kültürlü bir bayan. Devlet yönetiminde söz sahibi olmak istiyor, tabi bu arzusu o dönemde çevredekilere rahatsızlık veriyor. Kadınlar evde oturmalı fikri hakim malum.

Ve asıl en etkileyici olan ayrıldıktan sonra ölene kadar (1975) Atatürk hakkında HİÇ konuşmuyor. Tüm dış basın, iç basın peşinde oysa. Sevgi dışında hangi güç bir insanı bunca sene suskunluğa gömer? Türk halkı olarak Latife Hn. a hakettiği değeri vermemişiz, ne acı.

Kitap hakkında biraz daha detaylı bilgiye ilk yazımızdan ulaşabilirsiniz, çok iyi bir kaynak.

Otobiyografisi ile daha yakından tanıma imkanı bulduğumuz; Suna Kıraç diğer bir saygı duyduğumuz kadın.

Ömründen Uzun İdeallerim Var’da başarı, zerafet, alçakgönüllükle geçen hayatını anlatıyor bizlere. Gerçekleştirdiği projelerin bazıları bildiğimiz oluşumlar, detaylarını öğrenmiş oluyoruz. TEGV , Koç Üniversitesi, Arçelik’in türk sermayesi olarak kalması ve başarılarını arkasında Suna Kıraç’ı görüyoruz. Suna-İnan Kıraç vakfıyla da kurulan müzelerle sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor.

Suna Kıraç, bir süredir ALS hastalığı ile mücadele etmesine ve sadece gözleri ile iletişim kurabilmesine rağmen eşi İnan Kıraç’ın da destekleriyle projelerini hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

Eva Peron , Arjantin Halkının Evita’sı. Madonna’nın Evita müzikaliyle zihnimize kazınan hikaye. Müthiş bir hırs. Fakirlikten yükseliş, kısa ömründe işçiler ve kadın hakları için çalışılmış yaşam. Müzikal filmin müziklerini, Don’t Cry For Me Argentina’yı bilirsiniz.

Evita müzikalinde Madonna’nın performansının hakkını da yemeyelim. Madonna da ergenlik dönemi şarkımız La Isla Bonita’dan Bu yana sevdiğimiz bir isim.

Biz de Lalenin Bahçesi’ni ve Mavianne‘yi mimliyoruz.