Şaşırtan Köpek Aklı

İki evin, dört delikanlının bir köpeği Tüylü bir kaç aydır bizimle kalıyor. Önceleri biz anneler bahçede bir köpek olması durumuna biraz itiraz ettikse de , şimdilerde bayağı alıştık. Tüylü de bize, özellikle de bizim çocuklara oldukça alıştı. Bizler eve gelip bahçeden içeri girdiğimiz anda, küçük bir çocuk gibi atlayıp zıplayarak yaptığı hareketlere sevincini göstermesine kayıtsız kalabilmek mümkün değil.

Tüylü’nün terbiyeli bir köpek olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Terbiye derken en önemlisi tuvalet alışkanlığı tabi, onun dışında da “otur, el ver, yuvarlan” gibi verilen komutları anlaması ve uygulaması. Bir de hep farkındaydık ki olduça akıllı bir köpek bizim Tüylü, geçenlerde yaptığı bir hareketle de zekası bir kez daha tastiklendi tarafımızdan üstelik çok da duygulandık.

Bizde çalışan yardımcımız bir yanlış anlama sonucu Tüylü’nün yemeğini öğleden sonra vermiş. .Oysaki biz her zaman akşamları veriririz. O akşam nasılsa gündüz yedi yemeğini diye yemek vermeyi akıl edemedik. Biz terasta akşam yemeğimizi yerken o da her zamanki gibi bahçeden bizi seyretti. Birazdan bir de baktık ki bahçenin en uzak köşesinde duran yemek kabını almış gelmiş. Aç olduğunu daha başka nasıl anlatabilirdi bir köpek. İşte böyle, bu hareketi hepimizi çok etkiledi. Sen çok yaşa e mi akıllı köpek Tüylü