ROMANTİK DENİZ KABUKLARI

deniz kabugu mumlar

Yazın başından beri deniz kabukları bulmaya ve ilgili bir proje bulmaya çalışıyoruz. Deniz kabuklarını mayıs sonunda Bodrum’a bayi toplantısına giden eşim getirdi. Bayiler nedense böyle güzel yerleri seçiyorlar toplanmak için. Deniz kabuğuna mum fikrini ise yabancı bir sitede gördük. Düşündüğümüz kadar kolay değilmiş mum yapımı.

Söylediğimiz gibi bu işe girişince mum yapımının hiç de kolay olmadığını gördük, hem de ilk andan itibaren. Hobi malzemeleri satan uğrak yerimize mum fitili almak için girip, eimizde toplu bir mum yapım seti ile çıktık. “Rich” markasına ait mum yapım seti. (ahşap boyacılar markayı tanır)Neler vardı bu setin içerisinde;

Parafin, Stearin, Fitil, Mum kalıpları, renklendirmek için sıvı boya, süslemek içinse toz sim

Yapım aşamasında internetten bulduğumuz sitesi için çok faydalı oldu. Dikkat edilmesi gerekenleri çok guzel anlatılmış.

İlgili sitede detaylarını bulacağınız mumları nasıl yaptığımıza gelince;

  • Parafin ve stearini bir arada erittik.
  • Stearin (Stearikasit), mumun sertlesmesi, kaliptan daha kolay cikmasi ve matlik derecesinin artirilmasi icin Yuzde 10-15 arasinda tavsiye ediliyor.
  • Parafin ve stearinin eritilmesi için mutlaka ve mutlaka benmari yöntemi kullanılıyor ve mümkünse elektrikli ocak öneriliyor. Aksi takdirde olacak tehlikelerle ilgili uzun bir liste okuduk.
  • Rich mum yapım setinin talimatlarında uzun süre ve düşük ısıda eritme öneriliyordu, öyle yaptık. Anladığımız kadarıyla sıcaklık parafin cinsine göre değişiyor.
  • Erime işlemi tamamlanırken bir yandan da fitili deniz kabuklarına yapıştırdık. (Yapıştırmadan yaptığımız ilk denemede mumu dökünce fitili durdurmak pek mümkün olmamıştı, yapıştırmak iyi oldu)
  • Eriyen parafin ve stearin karışımının içine boya dökülerek renklendirilebiliyordu fakat sanırım çok az miktarda çözünen boya fazla renk vermedi.
  • Erimiş haldeki parafini fitili dik tutarak deniz kabuklarına boşalttık.
  • Ve soğumasını bekledik.
  • 1 tanesinin üzerine verilen simlerden dökerek süsledik.

Bu işi renkli, simli, kokulu, değişik kalıplı yapmak başka bir uzmanlık.

İlk deneme için yaptığımız mumları çok sevdik, devam edebiliriz mum yapımı öğrenmeye.

Ayrıca deniz kabuklarıyla yapacağımız bir kaç projemiz daha var.