PROFİTEROL (KREM PUF )

Pastanelerde ve restaurant larda profiterol diye satılan, ev usulü kısaca krem puf dediğimiz nefis bir tatlıdır bu. İçinde kreması üstünde çikolatalı sosu ile yapılışı zor gibi görünse de aslında aşağıda vereceğim benim garantili dediğim tarifle çok da zor olmadığını göreceksiniz. Garantili diyorum çünkü doğru şekilde uygulandığında puf dediğimiz hamurları çok güzel kabarıyor, ve çikolatalı sosu ise çok lezzetli.  Şimdi gelelim krem puf un tarifine;

Malzemeler Hamuru için

125 gr. Margarin,

1 su bardağı su,

1 su bardağı un,

4 yumurta

Kreması için 3 su bardağı süt
8 yemek kaşığı un
8 yemek kaşığı şeker
1 paket krem şanti
Şanti için bir bardak süt

Sosu için
5 yemek kaşığı şeker
3 yemek kaşığı kakao
1.5 yemek kaşığı nişasta
2.5 su bardağı su/süt

Yapılışı:
Suyu ve yarım paket margarini tencereye koyun, margarin eriyince unu ilave edin, karıştırarak hamur haline getirin. Ocaktan alın soğumasını bekleyin. Yumurtaların hepsini birden koymadan tek tek ilave edip mikserle çırpın.
İki tatlı kaşığı yardımıyla hafifçe yağlanmış fırın tepsisine ceviz büyüklüğünde yuvarlakları dizin. 40 dakika pişirin, ilk 20 dakika 180 derecede sonra ki 20 dakika 150 dereceye düşürün.
Krema için, sütü unu ve şekeri karıştırarak koyulaşıncaya dek pişirin. Diğer tarafta krem şantiyi hazırlayın. Krema soğuyunca şantiyi ekleyip mikserle biraz çırpın, kıvamının akmayacak kadar koyu kalmasına dikkat edin.

Pufları yarısına kadar kesin içine kremadan koyun ya da pufu kesmeden krema şırıngası kullanarak  içine sıkabilirsiniz.

Üzerine hazırladığınız sostan dökün.

Afiyet olsun