POLARDAN OYUNCAK ROBOT

Dikiş makinamın başına geçince kendimi durduramıyorum. Hele bir de malzeme  yumuşacık polar veya peluşsa değmeyin keyfime; devamlı bir şeyler dikmek, bir an önce bitirip yeni oyuncakların yapımına başlamak için sabırsızlanıyorum.

Balinayı ve pembe baykuşları yaptığımdan beri çocuklarımdan çeşitli siparişler geliyordu. -“Ejderha yap, aslan yap, bana puma yap, bir tane de jaguar yap” gibi benim için yapılması zor oyuncakları şimdilik erteliyorum. Ama Kadir Mert’in bir hafta boyunca “bana robot dik anne” diye ısrar etmesine, her gün okuldan gelince -“robotumu bugün diktin mi” ? diye sormasına dayanamadım ve “nasıl bir robot istiyorsan kağıda çiz, ben de aynısını dikmeye çalışayım” diye söz verdim. Hemen oturdu ve kağıda robotunu çizdi. Robotun her bir uzvu farklı renklerde, başında anteni ve göğsünde küçük robotuyla ( ki güç kaynağı yardımcı olacakmış küçük olanı) bir robot çizmiş oğlum.

Bu oğlumun çizimi

Bu da benim polardan diktiğim robotu. Ön ve arka olmak üzere iki parçada hazırladım robotu; başı, kolları ve bacakları ön ve arka gövdelere diktim. Robotun yüzüne göz ve ağız kısmını ince kenar dikiş geçerek birleştirdim. Göğsündeki küçük robotu da aynı şekilde aplike ettim. Daha sonra, başı, kol ve bacakları bitişik ön ve arka parçaları tersten dikerek birleştirdim. Başının üstünden biraz açıklık bırakarak robotu burdan düzüne çevirdim. İçini polarla doldurup başını diktim. Dikerken anten olması için tüylü teli ( pipo temizleme çubuğu)ortasından dikerek sabitledim. Gözleri yerine düğme dikmemi istemediği için dikmedim, sadece yardımcı robotumuza işlevinin ne olduğunu tam olarak anlayamadığım bir küçük düğme dikmekle kaldık,  Oyuncak robotumuz yaklaşık 70 cm boylarında oldu.

Kadir Mert bayıldı oyuncağına, elinden hiç düşürmüyor, ben de mutlu oldum oğlum benim yaptığım oyuncağı beğendiği için. Sıra büyük oğlumda ve güzel prensesimizde:)

Siz de çocuklarınızın böyle kahramanları varsa onları dikerek veya örerek canlandırabilirsiniz.:)