Pamuk Poğaça

Biz küçükken annem bize yumuşacık poğaçalar yapar içlerine peynir, domates, biber koyardı. Bayıla bayıla yerdik özellikle de ilk yapıldığı gün. Ben de çocuklarıma yapmaya çalışıyorum. Bazen ekmek makinasına göz kararı malzemeleri koyup hamur yoğurma programında tesadüfen tutturarak,  bazen de arkadaşlarımda yediğim tarifleri alarak yapmaya çalışıyorum. Nedense her zaman başarılı olamıyordum. Bu tarifi ise çok yakın bir arkadaşımdan aldım ve defalarca uyguladım. Her seferinde de hem ben hem de ikram ettiğim arkadaşlarım çok beğendiler.

Tarifin adı pamuk poğaça ama bir yerde de sosyete çantası dendiğini duydum. Böyle söylenmesinin sebebi farklı şeklinden ileri geliyor olsa gerek. Malzemeleri sayayım, yapılışını anlatırken şeklinden bahsederim.

Malzemeler

2.5 bardak süt

3 yumurta ( 2 sarı üstüne sürmek için ayrılacak)

1 bardak sıvıyağ

2 yemek kaşığı şeker

1 yemek kaşığı tuz

1 paket yaş maya

Un

İç harcı için peynir, maydanoz, dilediğiniz baharatlar

Sütü sıcağa yakın olacak kadar ısıtıyoruz. Mayayı ve şekeri sütün içine atıp karıştırıyoruz. Biraz un ilave edip karışımı boza kıvamına getiriyoruz. Bu kıvama gelince tuz atıyoruz. Yumuşak hafif ele yapışır bir hamur olana kadar yoğuruyoruz. Hamurdan ufak bir mandalina kadar parça alıyoruz ve parmaklarımızla genişletiyoruz. Hamurun iki kenarına bıçakla kesik atıyoruz. Bu iki kesik yerin ortasına peynirli harcı koyup yanlarda kalan kulakçıkları birbirinin üzerine kapatıyoruz. Poğaçaları yağlı kağıt serilmiş tepsiye diziyoruz. Bu miktardan yaklaşık 40 adet poğaça çıkıyor. Tepside bir süre mayalanmasını bekliyoruz. Üzerine yumurta sarılarını sürüp fırında üstleri kızarana dek pişiriyoruz.

Not: tuzu özellikle sonra koyuyoruz yoksa mayalanmayı engelliyor.

Afiyet olsun.