Oyuncak İnek

İnekler bana herzaman sevimli gelen hayvanlardır; tabak, çanak , tuzluk vesaire gibi mutfak eşyalarında bile inek desenlisini bulduğumda alır kullanırım. O yüzden hem etinden hem de sütünden faydalanırız diye bize öğretilen bu sevimli hayvanın artık bir de oyuncağını yapmak lazımdı. Bu güne kadar bir çok hayvanın oyuncağını yaptık, bunlardan edindiğimiz tecrübelerden de yararlanarak bu sevimli ineği ortaya çıkardık. Diğer oyuncaklarımızdan farklı olarak bu ineğin başı hareketli; sağa sola hatta yukarıya dönebiliyor.  

Hali hazırda bize sol omuzunun üzerinden ters ters bakarak duran ineğimizi ve oynar başını nasıl yaptığımızı anlatmaya gelince;

Oyuncak inek için üç farklı polar kumaş kullandık. Gövde için siyah beyaz, yüzü ve boynuzları için beyaz ağzı ve kulaklarının içleri için pembe renk seçtik.  Oyuncak ineğimiz için bir kalıp çıkarmak gerekiyordu, bunun için  balinada ve sıpada olduğu gibi kağıda bir inek resmi çizmekle başladım. Yüzünü daha önce yaptığımız bayram kartının üzerindeki inekten esinlenerek hazırladım. Gövde için uzun süre düşündüğümü itiraf etmeliyim. Sonunda filde ve zürafada olduğu gibi bir gövde yapmaya karar verdim.

 İneğin yüzünü hazırladıktan sonra burun deliklerini küçük pembe yuvarlak parçaları dikerek oluşturdum, göz yerlerine amigurumi oyuncak gözlerini sabitledim.

Bunun için yukarıda görülen amigurumi gözleri kullandım ayrıca ineğin başının da sağa sola rahat dönebilmesi için amigurumi oyuncaklarda kullanılan oynak eklemler diye bilinen aparatlardan kullandım. Oynak eklemler yukarıdaki fotoğrafın altında görülen üç parçadan oluşuyor. En sağdaki vida, ortadaki halka eklemlerin rahat hareket edebilmesi için ve en solda da sabitleme aparatı.  

İnegin göz yerlerini belirledikten sonra küçük kesikler yaparak gözleri içinden geçirdim. Daha sonra kumaş esnek olduğu için zamanla kesik genişlemesin diye kesiğin etrafını diktim. Kafanın iç tarafında kalan gözlerin vidalı kısımlarına da sabitleme aparatını taktım.

Tüm bu parçalar için sevgili arkadaşımız Dilek’ e teşekkürler

  

Oynak eklemleri takmak için ineğin kafasının arka kısmına bir küçük kesik daha açarak vidalı parçayı yerleştirdim. Bu kez vida kısmı ineğin kafasının dışında kaldı. Başın rahat dönebilmesi için olan yuvarlak halkayı geçirip vidayı ineğin gövdesini oluşturacak kumaşa açtığım kesikten geçirdim. Kolajda son fooğrafta görebileceğiniz sabitleme aparatını da sıkıca takarak ineğin başını hareketli hale getirdim.

Gövdeyi hazırlarken oyuncak sıpadaki gibi bir kuyruk diktim. 

Gövdeyi elyafla sıkı sıkı doldurdum ve bunun için açıkta bırakmış olduğum yeri de dikerek kapattım. Nihayet  bir oyuncak inek çıktı ortaya, biz çok sevdik, siz nasıl buldunuz peki?