OYUNCAK FİL

Filler aynada kendilerini tanıyabilen zeki hayvanlardır. Bilirsiniz muhabbet kuşları başta olmak üzere bir çok hayvan aynada kendini gördüğü zaman başka bir hayvan olduğunu zanneder. Fillerin bu konuda daha uyanık olması çok ilginç. Küçük yaşlarımdan beri filler ilgimi çeker, öleceğini anlayan fillerin fil mezarlığına gidip orada ölmesi, fildişi avcılarının onları takibi ile ilgili belgeselleri oldum olası merakla izlerim. Üniversite yıllarımda dumbo adlı uçan fili o kadar çok severdim ki bir süre adım 48 kiloma rağmen dumbo kalmıştı, hatta spor formamın arkasına adımın yerine dumbo diye bastırarak bana sürpriz yapmıştı arkadaşlarım. İşe başladığım yıllarda ailemden ayrı eve taşındığımda uğur ve şans getirsin diye 7 filden oluşan bir kapı süsü aldım evime. Evlenip Kayseri’ye yerleştiğimde de hem kapı süsü aldım hem de küçükten büyüğe 7 filden oluşan gümüş fillerimi sehpaya dizmeyi ihmal etmedim.Geçtiğimiz yaz Moskova’ya gittiğimde oradan rengarenk taşlarla süslenmiş 3 metal fil alıp geldim. Filli takılarımı hiç saymıyorum bile. Uğuruna ve şans getirdiğine inandığım bu sevimli hayvanın bir tek oyuncağını yapmamıştım ve işte onu da yaptım.  

Kağıda bir fil şekli çizmekle başladım. Oluşturduğum kalıbı polar kumaşa geçirdim. Kumaşı ikiye katlayıp çizdiğim yerlerden dikiş makinasıyla tamamını diktim. Kenarlardaki fazlalıkları kestim.

Daha sonra üstten açtığım bir kesikten fili tersine cevirdim, içini sıkıca elyaf doldurdum.

Kulaklarını da aynı şekilde çizdikten sonra kenarlarından dikerek arkasından açtığım bir kesikten tersine çevirdim . İçlerini doldurmadım. Kesik tarafı dikip içte kalacak şekilde filin her iki tarafına kulakları diktim. Hareketli olsun diye tek tarafından diktim. Gözleri için düğme kullandım.