OYUN KURMA VE PAYLAŞMA

intertoy oyuncaklarUzmanlar çocukların belli bir yaşa kadar sosyalleşemediklerini söylüyorlar. Birarada oynuyor görünseler bile birlikte oynayamıyorlar aslında. Bir kaç ay önceye kadar bizim çocuklar için de durum biraz böyleydi. Genelde kendi sevdikleri oyuncaklarıya kitaplarıyla ilgilenir birlikte bir oyun kurmayı beceremezlerdi. 1. sınıftaki Oğuz Kaan’ı kitap okurken, Kadir Mert ve İremi de kendi sevdikleri oyuncaklar dalmış olarak bulmuşuzdur bir çok kez.

Fakat geçen hafta gördük ki bizim afacanlar büyüyüp bir arada oyunlar oynamaya başlamışlar. Bunda yeni grup oyuncaklarının; Monopoly Junior ve Şaşkın Pilot’un da etkisi olsa gerek.

monopoly

Her iki oyunda tüm aile birlikte oynamak için ideal. Monopoly Junior biraz daha zevkli sanırım. Ufak ufak matematiğe de giriş oluyor. Bizim prensesi annesi olarak yenemedim, numara yok gerçekten oynadım, çok şanslıydı her seferinde. Ama hafta içi bizim prensler ile oynarken yenilince ağlamaya başladı, hemde nasıl bir ağlama. Çocukların yenilmeyi de öğrenmesini gerektiğini düşündüğümüzden, onu kazandırmak için numara da yapılması taraftarı değiliz. O’na bunun bir oyun olduğunu , üzülmemesi gerektiğini anlattığımızda;

-“Ama benim içimden geliyor, durduramıyorum” diye daha da artırdı ağıdını.

Monopoly ardından Şakın Pilot’a geçilip gülerek oynandı, oyunu kendilerine göre yeni bir yorum getirdiler herhalde ki yenilen olmadı.

şaşkın pilot

Günün sonunda Prensler Fulya’ya “Şaşkın Pilot al bize de” diye naz yaparken, İrem hn’ın süprizi ile karşılaştık. Oyuncağı kutulayıp arkadaşlarına oynamaları için verererek hepimizi sevindirdi. Oyuncaklarını eve gelen arkadaşlarına bile içi giderek veren kızımız paylaşmayı öğreniyor.