ÖRGÜ ZÜRAFA

zürafaAslan örmek üzere almıştım tığ ve ipliği elime.  Ama çocukların gün be gün değişen isteklerine uyarak  bir kaç dakika içinde  bizim aslan fikri zürafaya dönüştü, zürafaya örmeye başladım.

Yaptığımız oyuncak hayvanlar hayvanat bahçesini oluşturacak duruma geldi  bu arada. Biz hala zevkle yapmaya devam ediyoruz.
Zürafanın yapılışı ise şöyle;

Baş-boyun, gövde-kuyruk, ve bacaklar olmak üzere aşağıda görülen bölümlerden oluşuyor.  Ağız kısmından başlayarak örmeye başladım, daireyi  az az artırarak üçgen prizmaya benzer bir şekilde başı tepeye kadar işledim. Sonra farede olduğu gibi sadece üst kısmı devam ettirerek başı tepeden arkaya dönüp boyuna kadar ilerledim. Boyun kısmında tekrar alt kısım ile  birleştirip zürafamızın uzun boynunu örmeye başladım. Gövde için bir silindir ördüm, elyaf doldurup kapattıktan sonra kuyruk kısmına da devam ettim.  Bacaklar için   iki renkten oluşan 4 adet silindir ördüm.

zürafa

Tüm parçaların içlerini elyaf doldurarak, baş-boyun, gövde ve bacak kısımlarını birleştirdim. Sonra küçük kulak ve boynuzlarını üzerinde ördüm.

zürafa

Zürafanın benekleri için elimdeki krem rengi kumaştan rastgele parçalar kestim ve üzerine diktim. Yine  her örgü oyuncağımızdaki gibi göz ve burunu yaparak bitirdim zürafayı.

zürafa

zürafa