Önünden Geçtiğimiz Güzellik- Tuz Gölü

Yurdumuzun güzellikleri gezmekle bitecek gibi değil. Bazılarına çok uzağız bazılarınınsa  her seferinde önünden geçip gidiyoruz maalesef. Tuz gölü de bizim için bunlardan birisi idi.   Ankara’daki öğrencilik yıllarımı da sayarsak  Adana – Ankara yolu üzerinde, Şereflikoçhisar’da bulunan Tuz gölünün önünden geçmişliğim o kadar fazla ki…   Son birkaç yıla kadar duracak mola verilecek bir yer yoktu zaten, sonra Tuz gölünün  sularının  çekilmesi ile birlikte bir baktık ki  yol kenarına kadar gelen sular yerini kurak topraklara bırakmışlar 🙁 İ şte bu kurak toprakların olduğu dönemde yürüyüş rotaları oluştu göl üzerinde. Medyadan ara ara takip ettiğim için  şimdi  tüm detaylarını hatırlayamadığım  farkındalık ve iyileştirme projeleri sonrasında mevcut durumda göldeki su seviyesi yükselmiş durumda. Detayları bilen arkadaşlar varsa bizimle paylaşırlarsa çok seviniriz.

Kurak topraklar zamanında oluşan girişler ise şimdi gölde çıplak ayaklarıyla yürüyen,  ayaklarında o tuzu hissetmeye rahatlamaya çalışan insanlarla doluyor. Bayramda havanın sıcak olması sebebi ile  biz de dahil olmak üzere epey ziyaretcisi vardı.

Çay / kahve içilecek minik bir cafe ve tuz gölü ürünleri satan bir dükkan da kenarda. Dükkan önemli çünkü Tuz gölümüzden elde edilen kozmetik ürünler satılıyor.  Ben manikür  ve peeling setini aldım , benim kupkuru ellerime çok faydası oldu diyebilirim.  İsraildeki Lut Gölünün doğal mineral ürünlerini çoğumuz duymuştur. Tuz gölü Lut gölünden sonra %32,9 luk tuz oranıyla dünyanın ikinci gölü olma özelliğine sahip.  Ayrıca Tuz gölü de Lut gibi Tektonik bir göl olduğundan  mineral yapıları bakımından benzerdir.   Merak edenler için,  Tuz gölünün özellikleri ile daha detaylı bilgiler aşağıya tarayıp eklediğim broşürde mevcut. Web siteleri yapım aşamasında olduğu için  maalesef kozmetik ürünleri için adres gösteremiyorum.

Yolunuz düşerse bu güzelliğimizin yanından geçerken  verilecek ufak bir mola çok güzel oluyor, bizden söylemesi.