OLASILIKSIZ-ADAM FAWER

olasılıksız Sonunda beyleri  okudukları kitapları yazmaları konusunda ikna ettik. Sürekli olur mu bilemeyiz fakat işte ilk yazı.

“Olasılıksız” kitabı son dönemde okuduğum en güzel romanlardan biri. Özellikle mühendislik kökenli ve matematiğin güzelliklerine inanan biri için hiç sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Kitap, olasılık teorilerinin hayatın akışında nasıl yönlendirmeler yapabileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Örneğin; 58 kişilik bir sınıfta iki kişinin aynı gün (yıl dikkate alınmaksızın) doğma olasılığı sizce kaçtır?

Böyle bir konuda iddia girmek ister misiniz?

Kitabı okumadan önce gözü kapalı olarak böyle bir tesadüfün olamayacağı ya da çok düşük olabileceği konusunda iddiaya girmeyi düşünürdüm ancak kitapta yapılan hesap ile aynı günde doğma ihtimalinin %99.4 olması beni çok şaşırttı.

Romanı okurken şizofreninin hastalık mı yoksa avantaj mı olduğu sorusunu soruyor ve şizofreninin gerçek nedenini merak ediyorsunuz.

Ayrıca roman; ilk bakışta son derece büyük bir problem ve sorun olarak görülebilen durumların nasıl bir avantaja çevrilebileceğini ve her olumsuzluğun hayatta olumlu ve mükemmel sonuçlar ortaya çıkarabileceği gerçeğini de hatırlattı.

Olasılık konusunda bu romandan önceki düşüncem;

“Olasılık sıkıcıdır”

sonrasında ise;

“Olasılık teorisi hayatın sayılara dökülmüş halidir”

Kitabın arkasında yer alan 2 yorumu da paylaşmak isterim.

-” İlk cümleden itibaren bağlanıp kaldım; sayfaları, floş royal tutturmaya çalışan bir kumarbazın kartlarını açtığı gibi çevirdim. Olasılıksız , insanı düşündüren, matematik teorilerini ve maceranın albenisi dahice birleştiren , …. kaçırılmaması gereken bir zevk” —Ben Mezrich

-” … hikayenin sonunda , bir yandan şizofreninin gerçek nedenlerini düşünürken , bir yandan da tek bir hareketin bir insanın hayatını ne kadar değiştirebileceğine şaşırıyor olacaksınız.Olasılıksız , beğeneceğinize gözümüz kapalı iddiaya girebileceğimiz bir kitap.”– People