Okulumuza Tuvalet Sosyal Sorumluluk Projesi

Okulumuza Tuvalet Sosyal sorumluluk Projesinden, bize gönderilen eposta ile haberdar olduk.  1 yıldır devam eden projenin başlangıcı ;

Adıyaman Gerger İlçesi, Kaşyazı Köyündeki Karük İlköğretim Okulu’ndaki çağ dışı manzaraları değiştirmek için  kendi imkanları ile tuvalet kabini inşaa etmeye çalışan öğretmen Ahmet Elmacı hakkındaki gazete haberine dayanıyor.  Haberi okuyan Mahmut Şanlıer ve Onur Cantimur, gönüllü olarak projeyi başlatmışlar.

En temel tuvalet ihtiyacını sorgulamaya bile gerek yok fakat  “Neden Okulumuza Tuvalet?” için şunları yazmış Genç Gönüllüler Derneği;

Temizlik herşeydir. Davranış kazandırma yoluyla çocuklar kalıcı temizlik bilinci edinmelidir.

Önce davranış kazandırma sonra ders öğrenim?

İhtiyacın tarlada giderilmesi ve kovalarla su taşınması gibi görüntüler 21. yüzyılda Türkiye?ye yakışmamaktadır.

Tuvaletsizlik hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Tuvaleti olmayan okulların öğrencilerinde ?siğil? belirtileri mevcuttur. Ve bu hastalık zaten kalabalık olan sınıflarda çabuk yayılıyor.

İhtiyacı olan okulları  normal koşullara çekmeyi hedefleyen projeler hakkında  çok daha fazla detaylı bilgiye, Web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Okulların sadece tuvalet kabini değil; diş fırçası, kırtasiye malzemeleri, çanta, bot,oyuncak  vb. gibi ihtiyaçlarını da yardımsever firma ve vatandaşların katkısı ile toparlamaya çalışıyorlar.

Biz anneler, blog arkadaşları  bu konuda daha fazla yardımcı olabiliriz,  Okulumuza Tuvalet kampanyasına. Sitelerimizde mim olarak duyurabilir ve kampanya için oyuncak yapıp/toplayıp gonderebiliriz.
Hadi arkadaşlar, hem mime katılın  hem de arkadaşlarınıza ileterek  kampanyanın daha cok okuyucuya ulaşmasını sağlayın