NEREDEN ÇIKTI BU ÇOCUK-İNCİ VURAL

2. bebeğini bekleyen tüm  anneler gibi; yapmam gerekenler arasında  kızımı da kardeşine hazırlayıp, doğduğu zaman  kendini dışlanmış hissetmemesini sağlamak gibi önemli bir sorumluluğum  var.   İrem, uzun süredir kardeşi olan arkadaşlarını örnek göstererek, “benim ne zaman kardeşim olacak?” diye sorup duruyordu. Ama işin gerçeğe dönüşecek olması  bambaşka tabi ki, doğunca neler yapacağını göreceğiz.

Benim  kardeş haberini vermem biraz acemice olmuştu, sonradan okulumuzun psikologu ile konuştuğumuzda  bunu daha iyi anlamıştım.  İrem arkamdan sessizce gelip, “böh” yaptığı  zaman korkmuştum, bu aslında her zaman oynadığımız oyunlardan birisi olmasına rağmen bu sefer beni korkutmayı başarmıştı. Olayın ardından  bebeğimizin olacağını anlatmış ve o yüzden  beni korkutmaması dileğimi eklemiştim.  Şimdi düşününce; gerçekten çok kötü bir açıklama olduğunu görüyorum. Psikologumuz, bu şekilde  O’na  haddinden çok fazla bir koruma sorumluluğu verdiğimi söylemişti. Çocuklara doğum hamilelikle  ilgili süreci net bir şekilde anlatmak gerektiğini konuşmuştuk. Konuşmadan sonra, her dediğime çok  daha fazla dikkat eder oldum.  Doğuma yaklaştığımız bugünlerde bebek hakkında daha fazla konuşuyor, bebeğin gelişinden sonra evdeki ortamı gözünde canlandırmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İşte bu kitabı görür görmez bu konuda bize faydalı olacağını düşünerek aldım. Klinik psikolog- pedagog İnci Vural tarafından yazılan “Mutlu Büyüyorum” serisinin “Nereden Çıktı Bu Çocuk?” kitabında; hamilelik, doğum ve daha çok da bebeğin eve gelişi konu ediliyor.   Öyküyle anlatılması bizimkinin çok hoşuna gitti, sevdi kitabını.

Ayrıca biz anne babalar içinde kitabın sonuna mektup eklemiş İnci Vural.

“Sevgili Anneler ve Babalar, Eve yeni bir bebeğin gelişi, tüm aile bireylerini sevindirdiği kadar ağabey ya da abla olacak çocuğu da heyecanlandıracaktır. Yalnız burada mutlaka hem merak hem istek hem de rekabet olacaktır…..” diye başlayan mektupta bu süreçte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaları sıralıyor.

Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bu kitabı tüm 2. bebeğine hamile arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

Ayrıca anne- babalar ve çocuklar için terapi öykülerinden oluşan, “Mutlu Büyüyorum” serisi sadece 2. bebek bekleyenler için değil. İlkokula yeni başlayacak, sünnet olacak,anne-babası boşanan çocuklar için de ayrı kitaplar bulunmakta, bilginiz olsun.