NAKIŞ SÜSLEMELİ YASTIK

Malum yaz tatili bu sene çok uzun oldu; sayılı gün çabuk biter derler ama  iki oğlumla  3.5 ay tatilin 3 ayını nasıl geçirdim bir ben bilirim bir Allah:)Kadir Mert bu sene 1. sınıfa başlayacağı için okulunun birkaç gün erken; yani 14 Eylül’de açılacağı söyleniyor. Dolayısıyla şafak on dört bende.

Tatille birlikte yazın da sonuna geldiğimiz için bağ evimizde kaldığımız günler de sayılı artık. Yavaş yavaş şehir evine  dönme hazırlıkları yapmaya başladım. Hem eve dönüş hem de bir kaç ay içinde taşınacağım için, eve her gittiğimde ufak tefek toparlanmaya çaışıyorum.  Bu toparlanmalar sırasında da neler bulıuyorum neler.

Bu yastığı annem nakışa ilk başladığı zamanlarda yapıp hediye etmişti Oğuz Kaan’a. O zamanlar Oğuz Kaan yaklaşık 2 yaşındaydı, kadir mert ise 6 aylık. Annem yastığın üzerine çeşitli işlemeler yapmış, hepsini torununun sevdiği ilgilendiği şeylerden seçmiş örneğin kaplumbağa, “sarı kırmızı” topla oynayan bir kurbağa, araba, kuş, balık ve kelebek motiflerini renk renk işlemiş. Yastığın kumaşını şantuktan seçmiş, etrafını da sarı iple örerek rengarenk boncuklarla süslemiş.

Bu yastığı çok severdi Oğuz Kaan, gel gör ki  Kadir Mert’in de tam diş çıkarma dönemiydi, fotoğraftan da görüleceği gibi bir kaç boncuk eksik yastıktan, boncuklarla diş kaşımaya başlayınca oğlum,yutabileceğinden endişelenip yastığı kaldırmıştım göz önünden. İşte evde toparlanırken bulduğum ve görünce çok sevindiğim eşyalardan biri bu yastık. Nakışla ilgilenenler için bir fikir olabileceğini düşündüm. Diğer bulduklarım da anneanne yapımı oyuncaklar, onları da yazayım yakın zamanda.