MİNİK EL DOKUMA TEZGAHI

Oyuncak dükkanları uğramadan  geçemediğimiz yerler, çocuklar kadar biz de  inceliyoruz oyuncakları, şimdilerde  çocuklara yönelik hobi ürünlerinin olduğu bölümler kendi adıma favorim. Bu el tezgahını ilk gördüğümde de  “benim bu” dedim. Üzerinde +5 yaş yazması önemli  mi,  bence değil.

Tekstile “boyacı” olarak bulaşan birisi olarak, dokumacı arkadaşlarım kızmasınlar, dokuma bana hep; süprizsiz, hataların tespitini net olarak yapıp , açıklayabileceğiniz parametreleri açık bir denklem gibi gelmiştir. Boya ise bunun tam tersi bilinmeyenleri bol miktarda olan bir denklem. Kabul ettiğiniz standartlar içinde bir reaksiyon oluşturuyorsunuz, ama havanın sıcaklığından başlayıp,  kullanılan tek bir kimyevinin üretim hatası, pamuğun menşeine kadar kontrolunuz dışındaki  parametrelerde kocaman  hatalı sonuçlara sebep olabiliyor.  Ve böyle durumlarda  dokuma kökenlilere anlatmak  bir hayli zor.

Bu minik dokuma tezgahı çok nostaljik geldi bana görünce. Biraz da en az alakalı olduğum  departman  olan dokumanın basit halini göreyim sevdası da etkiliydi satın alırken. Gerçi şu an işletmelerde kullanılan dokuma tezgahları  ilk örnekleriyle alakaları yok,  oldukça gelişmiş, otomatikleşmiş durumdalar.

Bu çok basit el tezgahı  okuldayken tahta  ve çivilerle yaptıklarımızdan biraz gelişmiş. Tahar yaparak örgüyü belirleyebiliyorsunuz, ve sonrasında basit bir mekiğe sarılmış atkı ipliğinin  geliş ve gidiş yönünü sadece tarağı  aşağı ve yukarı çevirerek  yapıyorsunuz.    Teknik terimler biraz çok oldu sanırım, basit olarak  atkı  ipliğini  çözgünün altından üstünden sürekli elinizle geçirmek yerine ilk başta tarak vasıtasıyla belirleyip gidiş dönüşleri tarağın yönünü değiştirerek ayarlıyorsunuz.  Atkının yolu her seferinde belli oluyor zaten, size kalan mekiğe sarılı ipliği aradan geçirmek oluyor.

Su an elimde büyük bir  keyifle uğraşıyorum, bakalım çıkan dokumalarla neler yapacağız? Onlar için biraz beklemeniz lazım.

Üzerinde yazan 5 + yaş ibaresine gelince; kızım 4,5 yaşında, biraz denedi yardımlarla yapmayı,  bozulmalar olunca keyfi kaçtı ben sadece  tarayayım diye bekledi sonrasında.   Benim fikrim 6 yaş üzerindeki çocuklar için zaman geçirebilecekleri bir uğraş olabilir.