MASALLARLA SATRANÇ

Özlem teyzesinin bir ziyaretinde Oğuz Kaan’a hediye ettiği bir kitaptır Masallarla Satranç. Oğlum kitabı elinden hiç düşürmedi, öyleki Özlem Teyzesi kitabı verdiğinde arabadaydık ve çoluk çocuk ( çocukla çocuk) hep birlikte yemeğe gidiyorduk. Arabada başladı okumaya kitabını Oğuz Kaan, ve arabadan inince , karşıdan karşıya geçerken, restauranta girerken ve oturunca hep okudu durdu, yemeği önüne gelince bıraktığı kitabını yemeğini bitince tekrar okumaya devam etti. Kısacası satranca meraklı çocukların severek okuduğu bir kitap masallarla satranç.

Kitaptan alıntı bir bölüm…Satranç ülkesi diye bir ülke varmış. Bu ülkede birbirine benzeyen altmış dört tane ev varmış. Bu evlerin yarısı, bahçesinde ağaçlar ve çiçekler olan, yemyeşil çimenlerin arasındaki orman evleri; diğer yarısı ise kış mevsimi olduğu içn üstü kar kaplı olan, bembeyaz buzdan yapılmış buz evleriymiş. İşte bu ülkeye Satranç Ülkesi denirmiş.

Kitabın yazarı Ozan Çapan böyle bir girişle anlatmaya başlıyor satrancı, satranç oyunundaki kahramanların görevlerini detaylı anlatıyor, kurallarla birlikte alıştırmalar veriyor, her bölümün sonunda da sorularla pekiştiriyor anlatılanları.

Kitap ODTU yayınlarından, satranç meraklısı minikler için çok iyi bir başlangıç. Serinin ilk kitabı olan Masallarla Satranç’ı “Satranç Boyama Kitabı” ve “Temel Satranç Bilgileri” izliyor.