MAKİNELER – Nokta Birleştirmece

Antalya’da tatilimiz devam ediyor. Teyzeleri ve Tolga Ağbi’leri ile birlikte olunca bizim oğluşların kefine diyecek yok. Günlerimiz denize girmek dışında genelde havaların sıcak olmasından dolayı kapalı ortamlarda geçiyor. Geçenlerde birlikte gezdiğimiz bir alışveriş merkezinde kitapçı görünce hep beraber oraya doğru gittik. .Kitapçıda herkes yaşına ve ilgi alanına göre bir yerlere yöneldi. Teyzemizin elinde kedilerle ilgili bir kitap vardı Tolga Ağbi’mizse film ve müzik cd lerini incelemeye başladı. Ben de  yakın zamanda alıp okumaya başlamak istediğim Adam Fawer’in “Empati”sine bakıyordum O arada bizim oğluşlar ellerinde birer kitapla yanıma geldiler.  Büyük oğlum “Kaslar ve Kemikler” , küçük oğlumsa “Makineler” diye bir kitap bulmuş. Her iki kitap da Tübitak a ait. İkisi de çok güzel ve tam yaşlarına uygun kitaplar seçmişlerdi. Kasaya gidip satın aldık

Bahsetmek istediğim 6 yaşındaki oğlum için satın aldığımız Makineler kitabı. Kitap Tübitak tarafından hazırlanmış “Erken Çocukluk Kitaplığı” kapsamında bir kitap. Tamamı nokta birleştirme denen bulmacalardan oluşuyor. Bulmacalar, noktalar birleştirildikten sonra ortaya çıkan resimlerin boyanması ile devam ediliyor. Nokta birleştirmeler 1 den başlayarak maksimum 40 lı sayılara kadar gidiyor, dolayısıyla çocukların kalem tutma becerisini de geliştirirken, sayıları sıralı öğrenmesini sağlıyor.

İnşaat makinelerinden, gökyüzündeki makinelere, yollardaki makinelerden, acil durumlarda kullanılan makinelere kadar çeşitli konu başlıkları ile çok farklı araçların bulmacalarının yer aldığı kitap çocuğun bu konudaki bilgi dağarcığını da arttırıyor. Noktalı birleştirme kitapları sadece “makineler” ile sınırlı değil elbet. Deniz kıyısı, dinozorlar, Doğa, Hayvanlar ve Uzay olmak üzere beş farklı konuda daha kitabı var. Bizim favorimiz dinozorlar. Bundan sonra ki kitabımız o olacak.

Büyük oğlumun aldığı kitap “Kaslar ve Kemikler” de O’nun çok ilgisini çekti. Bir başka yazımda da bu konudaki gözlemlerimi yazacağım.