KUZU GİBİ

Nasıl da melul melul bakıyor değil mi kuzumuz?

Örgü oyuncaklarımıza kuzuyu da ekledik, birlikte oynamaya bile başladık.

Bu kuzunun yapılış detayları dışında bir şey daha paylaşmak istiyoruz sizinle; özellikle ebeveynler bu soru size.

Çocuğunuzun bu şekilde kuzu gibi oturup kalmasını ister misiniz?

Biz şahsen istemeyiz tüm amacımız çocuklarımızın ilerde mutlu ve özgüvenli bireyler olması. Onlarla iletişim kurup duygularını anlamaya çalışmamız, yaptığımız faaliyetler, doğada gönüllerince oynamalarını müdahalesiz izleme çabalarımız, vs hep bu sebepten.

Uzmanlar özgüvenin insanın kendinde hissettiği iyi duyguların çokluğu ve kişinin kendindeki bu potansiyelin farkında olma durumu olarak açıklıyor. Özgüven sayesinde kendimizi ve yapabileceklerimizii tanıma fırsatı bulup ve sadece başka insanların bir şeyler yapabileceği düşüncesinden sıyrılıp, kendi kararlarımızı uygulamak için çabalıyoruz. Aksi durumlarda ise kendi görüşlerimizi ifade edemeden , başka insanların kararları ile ömrümüzü geçiriyoruz, kendi sınırlarımızı da tanıyamıyoruz. Kısaca kuzu oluyoruz kuzu.

Umarız bizim ve bu şekilde çocuklarına özgüven için çabalayan tüm ebeveynlerin çabası sonuçsuz kalmaz.

Şimdi kuzunun yapılışına gelelim.

Kuzuyu yapmak için kadife yün ipliği ve çok kalın tığ (tığ no:6)kullandım. hem iplik hem de kalın tığ ile çabucak bitti parçalar.

Gövde için beyaz iplikten iki tarafı açık bir oval işledim. Ayaklar için kahverengiden 4 dikdörtgen, kulaklar için beyazdan üçgen ve kafa için yine kahverengiden yukarı doğru genişleyen yamuk işledim. Fotoğraflarda parçalar ve birleştirilmesi gösteriliyor. Gövdeyi ve kafayı elyaf doldurduktan sonra birleştirdim, ayaklar için elyafa gerek olmadı, kısa ve sert olmasından dolayı ayakta durabiliyorlar. Saçlarını beyaz yünü kıvırıp kafadan geçirerek oluşturdum. Gözleri için yapışkanlı boncuk kullandım etrafını beyaz geçirdim. Ağız ve dil için yine orlandan ördüğüm parçaları kullandım. Kuyruğu saç ile aynı yöntemde yaptım.

Aslında en zoru yüz ifadesinin (göz, kulak, saç, vs) oluşturulması oldu. Bu konuda bana çok yardımcı olan Ayfer’e çok teşekkürler.

Ve tüm bu işlemlerin ardından sevimli kuzumuz tamamlandı.

Çocuklarımızın “kuzu gibi olmak” deyimini hiç hissetmeleri dileğiyle.

Kaynak