KURU DALLARDAN ÇERÇEVE VE BİZİM CANAVAR

cerceve

Bizim çocuklar, parklardan yollardan bir şeyler toplamaya çok meraklılar, daha önce de bahsetmiştik.

Getirdikleri taşları boyayıp, yapraklarla baskı çalışması yapmıştık, şimdi sıra kuru dal parçalarında.

Kış bastırmadan yaptık bu çalışmayı, kuru dalları parktan topladık , hangi ağaca ait olduğunu tam olarak bilmiyorum, tüm parka yayılmıştı bu kuru dallar, toplarken üzerinde durmadığım bir konu idi aslında, şimdi yazarken kafama takıldı ağacın cinsi. Palmiyeye benzetiyorum dallarını ama Kayseri’de palmiye ne gezer değil mi?

Aşağıdaki fotoğrafta dalları daha yakından görmeniz mümkün, pek kolay kırılmıyorlar.

kuru dallar

Hele öyküdeki gibi dalları bir tutam haline getirip bağlayınca el ile kırmak mümkün değil. “Birlikten Kuvvet Doğar” hepimizin unutmaması gereken bir gerçek.

Tutam yaptığımız dalları, organze kurdela ile dört köşesinden bağladık. Ortada kalan dikdörtgen boyutlarında bir karton kestik. Kartonun üzerine fotoğrafımızı yapıştırdık. Kartonu da arkadan dallara bant ile yapıştırtık. Yine organze kurdeladan duvara asmak için bir bağ yaptık. Son aşamada ile dalları makas ile kısaltıp düzelttik.

Bir kaç aydır hanımefendinin odasını süslüyor. Fotoğrafı yine albümlerden kendisi seçti. Kendilerinin katkıları olan eşyalara daha bir özenli bakıyorlar, çocuklar.

dal cerceve

kuru dallardan cerceve

Şimdi gelelim, bizim canavara.

Çerçeve yapmağa hevesle başlayan kızım sonrasında sıkılıp, dalların bir kısımını alarak kendi çalışmasını yaptı. Dalları bantlarla tutturup (bantlarken bizden yardım isteyip, bizim işi de geciktirerek), el işi kağıtları ile yaptığı yüzü yapıştırdı.

Canavar gibi kavramlardan ne kadar uzak tutmaya çalışsak da bir şekilde öğreniyorlar, canavarı. Allahtan bizimki komik bir canavar oldu.