KUNG FU PANDA

Geçtiğimiz hafta  çocukları da alıp bağdan şehire indim.( Bağ evi Talas’ta olduğu için Kayseri’ye merkeze giderken bu şekilde anlatıyoruz).  İki oğlum ve yeğenim Mc Donald’s da yemeklerini yiyip Kung-Fu Panda’nın oyuncaklarını aldılar. Çocukların uzun zamandır filmi görmek için olan istekleri daha bir arttı oyuncakları alınca. Vakit de erken olunca üç oğluş ve bir de ben seansları öğrenmek üzere sinemaya girdik. Şanslı günümüzdeydik ki on beş dakika sonra film başlayacaktı. Hemen biletlerimizi ve tabi patlamış mısırlarımızı aldık. Kurulduk koltuklarımıza…

Kung-Fu savunma sanatı aslında önceden hiç ilgimi çekmezdi.  “Dövüş sanatı” diye bir kavram olamaz bu nasıl bir spordur” diye başlayan tartışmalarımız sonunda eşim bana Kung-Fu’nun uzun yıllar önce Çin’de Konfiçyus’un düşünceleri ile meydana gelmiş , bazı hayvanların ( kaplan, ayı, turna, çekirge ve yılan ) hareketlerinden esinlenilerek ortaya çıkmış, amacının kendini savunmayı öğrenmek ve kişinin ruhi gelişimini sağlamak olduğunu anlatmış ve böylece benim bu sporla uzaktan da olsa ilgilenmemi sağlamıştı.Bu yüzden filmi özellikle ben de görmek istiyordum.

Bir animasyon fanatiği olarak bundan önce izlediğim  ve hiç beğenmediğim Ejder Avcıları‘ndan sonra Kung-Fu Panda bana ilaç gibi geldi diyebilirim. Harika hazırlanmış bir animasyon, özellikle korkusuz beşli diye bilinen “turna, maymun, kaplan, çekirge ve yılan”ın sergilediği kung-fu hareketleri çok ustacaydı.

Kung-fu ya hayran ama bir o kadar da beceriksiz olan Panda Po’nun düştüğü komik durumları izlerken de çok eğlendiğimizi belirtmeliyim. Bol mesajlar ve özlü sözler içeren bir animasyondan beklenen her şeyi içinde barındıran güzel bir film.Arka planda görünen Çin’e özgü mekanlar çok başarılı çizilmiş. Ayrıca müzikler ve Türkçe dublajdaki başarı da hiç tartışmasız mükemmeldi.

Kung-fu Panda oldukça eğlenceli bir film. Özellikle 5 yaş üstü erkek çocukların severek izleyeceklerini düşünüyorum.