KULE CANBAZI- SUNAY AKIN

Sohbetlerini severek izlediğim Sunay Akın’ın; ilk okuduğum  kitabı, Kule  Canbazı. Öykü kitaplarını birden okumak yerine;  öykülerin arasına  zaman koyup diğer kitaplara devam ettiğimden biraz zaman aldı bitirmem.

Kule Canbazı’ndaki şiirsel öykülerle;  bazen tarihin bilinmeyen kahramanlarının,  bazen bir oyuncağın izlerini sürüyorsunuz. Tarihteki olayların, kişilerin güzel öykülerle bize aktarılmasını seviyorum ben. Keşke hep böyle öğretme amacı gütmeden öğretilse tarih, daha kalıcı olacağından eminim. Sunay Akın’ın; çeşitli dönemlere ait hikayeleri, daha sonraki zamanlara ve günümüze mükemmel bir biçimde bağlaması ne kadar usta bir araştırmacı olduğunu gösteriyor.

Doğum yapmış  bir bayan  olarak; 1892 de  ilk “viladethane (doğumhane)”yi açan Besim Ömer Paşa’ya  minnet duydum. Açtığı zaman  bolca harakete uğrar Ömer Paşa, şeytan ilan edilir. Çünkü o dönemde; oraya gidip doğum yapan kadınların ancak babasız çocuk doğuranlar olduğuna inanılmaktadır. Ama Ömer Besim Paşa  kolay pes etmez,  evlerde doğum yapmanın sağlıksız koşullarından ve doğum sonrasında bakımsızlık sebebiyle ölümlerden bahseden yazılar yazar gazetelerde.  Ve nice uzman yetiştirir sonrasında.

Hikayenin tamamını ve daha nice güzeline Kule Canbazında bulacaksınız.  Az bilinen gerçekleri güzel anlatımınla bizlere aktardığın  için teşekkürler Sunay Akın.