Köpek Beslemek Zor Mesele

Köpeğimiz yaklaşık 3 aydır uzaktaydı, bu hafta  geldi yuvasına, öyle özlemişiz ki… İrem’in   küçüklüğünden beri hayali köpeği olması idi. Köpek için bahçeli ev diyerek oyaladık  bir süre ama  O’nun hayallerinin gücü bizim bahanelerimizi alt etti. Geçen yıl şehrin dışında ama çok da uzak olmayan köye  taşınmamız ile Deterjan da bize katıldı.   Bizi uzun zamandır takip edenler bileceği gibi bunları paylaşmış idik. Paylaşmadığımız kısım  oturduğumuz sitede köpek havlamasından rahatsız olan komşularımız  sayesinde yaşadığımız sorunlar.  Dağın eteğinde tamamen doğal ortamda ineklerin,  köpeklerin, hindilerin , tavukların bolca  bulunduğu bir köyde yaşıyoruz. Ama köpek havlamasından rahatsız olan komşularımız mevcut.

Köpeğimiz Deterjan bir Golden Retriever, oyuncu köpek bağlı kalmak sinirlerini bozabiliyor.  Başka bahçelere girmemesi için mecburen bağlıyorduk,  O da oyun istediğinde  bizim çocukları dışarda gördüğünde başlıyordu havlamaya. Yazın sonunda  komşularla tatsızlık yaşayınca  daha önce eğitim aldığı merkeze götürdük. Niyetimiz içimizin rahat edeceği birisine vermekti. Ama  pek gönüllü olmadığımızdan birisini de bulamadık. Çözüm olarak kulübesinin etrafındaki çiti yükselterek  o alanda  zincirsiz gezmesini düşündük. Ve  bir hafta önce aldık oğlumuzu. Arada kızım ve eşim gidip gördüler Deterjan’ı ama çok değil, hiç unutmamış bizi.   İrem tek başına gezdiremediği için akşamları iş  çıkışı birlikte gezdireceğiz.

Kıssadan hisseler;

  • Çocuklarınız ne kadar isterse istesin , bakacağına sözler versin, iş başa düşünce evcil hayvanın sorumluluğu   zor geliyor, pes ediyorlar.  O yüzden aldanmayın derim en azından bizde durum böyle oldu. İrem yemeğini bile unutmaya başladı bir süre sonra. Gerçi köpeğin büyük  ve güçlü olması sebebiyle irem in tek başına kontrol edememesi de etkili oldu bu durumda 🙁
  • Anneler ne kadar itiraz etseler,  “ben bakmam, bakacaksanız tamam” deseler de sonunda o yavruya bağlanıp kalıyorlar.
  • Doğanın içinde yaşayıp hayvan sesinden rahatsız olanları anlamakta zorlanıyorum.  Yine bir sorun çıkmasın diye tedirginlik yaşıyorum.   Haksız mıyım sizce?