Türk işi

Kurdele İşi Japon Pano

Annemde gördüğüm bu çalışma henüz tamamlanmamış bir pano, Kurdela işi tekniğiyle yapılmış ve bitmiş ama astarı, eteğindeki püskülleri ve üst tarafında asmak için yapılacak kumaş halkaları bitirilmeyi bekliyor. Kardeşimin annemden isteğiymiş, ben ilk gördüğümde annem yaptı sandım çünkü daha önce bu teknikle çiçekli tablolar yapmıştı. ama kurdela işiyle maraş işi ve türk işi kadar uğraşmadığı için bir arkadaşından rica etmiş böyle bir pano yapmasını annem. Panonun Japon manzarası tarzı bir deseni var; küçük kayık, kayıktaki adamın tipi ve arkadaki ev bunu açıkca gösteriyor. Panoda işlenmiş her bir çiçek farklı bir bükme , kıvırma , düğüm vb yöntemler ile şekilendirilmiş.

Read More»

NAKIŞ PANOLAR

Karnelerimizi aldık tatilin keyfine varalım, günlerimizi dolu dolu geçirelim derken büyük oğlumun hastalanmasıyla tatil hevesimiz kursağımızda kaldı. Şiddetli boğaz enfeksiyonu ile nedeniyle üç penisilin iğnesi ve antibiyotikle tedaviye başladık. İnşallah yarın daha iyi olacak oğlum biz de Kastamonu’ya gitme planımızı 3-4 gün gecikmeyle uygulamış olacağız.

Daha önceleri keyfe keder yaptığımız tatil programlarımız çocuklar okula başladığından beri, sömestre, bayram tatillerine ve yaz tatiline göre ayarlanıyor. Benim ailemden uzak olduğumuzdan dolayı tatillerde onlarla görüşmeye çalışıyoruz. Sömestr tatillerini de büyük çoğunlukla Kastamonu’da geçiriyoruz. Anneannemiz ve dedemiz dört gözle bizi bekliyorlar şimdi. Anneannemiz yemek hazırlıklarının yanısıra kimbilir ne el işleri, ne ciciler hazırladı bizim için.

Read More»

TÜRK İŞİ PANO

türk işi panoEl becerilerinin her dalı bizim en sevdiğimiz işlerden ama henüz nakışa el atmadık. Sıra ona da gelecek elbet ama şimdilik annelerimizin yaptıklarıyla yetiniyoruz. Salonda duvarda asılı olan bu panoları nakışı seven ve bilenler için belki bir fikir olur düşüncesi ile göstermek istiyoruz.

Read More»