karne sevinci

Karne Günü Heyecanı

Bir dönem daha bitiyor, kar tatili sayesinde son 2 hafta  üst üste sınavlarla geçen yoğun  son 2 haftanın ardından önümüz yarıyıl tatili:)  İrem, ilköğretimin ardından 5. sınıf zorluğuna, hızlı ritmine alıştı. Kerem anasınıfında oyunlar oynarken bir yandan da  tek tük okumaya başladı. Okuma konusunda bizim bir çabamız yok, sesleri tanıtırlarken kendiliğinden öğreniyorlar çocuklar. Geçen yıl bu heves yoktu, ne kadar iyi yaptık  1.sınıfa 6,5 yaşta başlatma kararıyla. Anasınıfında 2. yıl sıkılabilir dediler, olmadı çok şükür.

Bu gün serbest  kıyafet olduğundan gece  önce kızım hazırladı kıyafetlerini, saçlarımız da açık olacak 🙂 Kerem de bizim hazırlıklara bakıp “- Anne yarın şık giyinin dediler, ne giyeyim?”  diye benden yardım istedi. Çok güldüm onun ne giyeceğini sorarken ki haline 🙂 Ayrıca  onlar için diğer bir önemli konu benim okula gelip gelemeyeceğim. Elbette  karne alırlarken onları yalnız bırakmak istemiyorum. Okula gitmekle bitmiyor, okuldan sonra eve birlikte mi döneceğiz  diye sorup durdular emin olmak için. Genelde karneden sonra servise teslim ediyorum ama  bu kez niyetim eve  götürüp işe dönmek ardından 🙁

Read More»

Yaşasın Karne!

Okullar açıldı açılacak derken ilk sömestri bitirdik, bugun karne alıyor çocuklarımız. Eminim bir çoğunun karneleri başarılarıyla dolu birer gurur tablosudur. Bunun yanında kötü karneler de olabilir . Onların da düzeleceğini umuyoruz ve konuyla ilgili hoş bir anektodu da paylaşmak istiyoruz.

Selim oturma odasına elinde bir karneyle girer.Babası bunu görür ve içinden :

Vaaaaayy!!!1.yarıyıl ne çabuk bitti.diye geçirir.Oğluna seslenir:
Selim.Getir bakayım şu karneye bakayım.der Selim karneyi götürür. Babası bağırır:
Bu ne biçim karne.Hani bunların hepsi bir, hiç beş yok!! der ve Selim `e kızar .Selim:
Baba bu benim karnem değil ki, eski kitaplarını karıştırıyordum aralarında buldum.der
 

Read More»

Yaşasın Karneler!

Bugün karnelerini alıp gelecekler çocuklarımız. Eskiden olduğu gibi heyecanla beklenmiyor, sürpriz değil artık karneler; biz veliler e-karne den notları detaylı öğrenebiliyoruz karne gününden evvel. O yüzden çocuklarımızın güzel karneler getireceğini biliyoruz.

Tüm öğrenci miniklerimizi iyi karneler getireceğini umarak tebrik ediyor,önümüzdeki onbeş günlük sürecin hepsi için hem dinlendirici hem de verimli iyi bir tatil olmasını diliyoruz.

Read More»

Tatil Rutini

Yaz tatiline  beş gün varmış.

Ve küçük Aslı çok sabırsızmış. Sonunda yaz tatili gelmiş.

Ama Aslı bir süre sonra okulu özlemiş. Sonraki yıl da böyle geçmiş ve sonraki yıl da.

Aslı’nın hayatı hep böyle geçmiş.

 

Hafta başında  tatil için yazdığı kısa hikaye böyleydi.  Okuyunca ben çok güldüm Aslı’ya.

Read More»

İlk Karne Heyecanımız

İlk karnemizi aldık.  Son iki yıldır onları sevindirmek için düzenlenmiş karneler almıştık elbette  fakat bu ilk gerçek karnemiz, kırmızı /mavi kurdelalı ve nazar boncuklu  hem de 🙂  1. sınıf çok özel bir dönem, okumayı öğrenmek  kişinin ufkunun algılarının açılması demek,  Meraklı Minik’ten Bilim Çocuk’a ve  birbirinden güzel bir çok kitaba terfi etmek demek, yollarda caddelerde giderken önüne çıkan herşeyi okuyarak  etraftan daha bir farkında olmak demek…Bizim içinse kızımızın büyüdüğünü net bir şekilde algıladığımız yeni bir basamak demek. Okul hayatının bu ilk döneminde  gösterdiği çabalarından, ödevlerini  öncelikle kendisi yapmaya çalışmasından, disiplininden gurur duyduk kızımızın.

Dönem başında aldığımız okul dolabında duran kitapları okuyacağız dönem tatilinde,  bir tanesi hakkında bir çalışma sayfamız olacak.  Okuma hızımızı artırmak hedefimiz. Ve bol bol dinlenmek… Bir dolu dilek ve planlarımız da var tatil için  yaptıkça paylaşırız onları da.

Read More»

İLK KARNE SEVİNCİMİZ

Cuma akşamı biz de ilk kez karne almanın heyecanını yaşadık, anaokulu hazırlık  sınıfımızdan. Bir kaç haftadır karne töreni öncesi yapacakları gösteri için yaptıkları hazırlıkları anlatıyordu İrem ve  heyecanlı bir şekilde gün sayıyordu.

Fulya’nın da dediği gibi okulların düzenledikleri bu gibi gösterilerde çocuklarımızın yanında olmak çok önemli. İrem salona girer girmez gözleriyle bizi aradı,   ilk anda göremeyince yüzü asıldı. Seslenerek kendimizi gösterince hemen morali yerine geldi, göster için yerini aldı.

Read More»