Yeniden 1. Sınıf Velisi Olmak

Çocuklaçocuk’ta Doğumuna şahit olduğunuz Kerem’in 1. sınıfa başlamasını yazmasam olmazdı. Zamandan hızlı akan bir şey yok bu dünyada. Kerem bugün; Çok heyecanlı idi, gece  yatarken sürekli ne kadar heyecanlı olduğunu tekrarladı. Oryantasyon günlerine katılamadığından  Ayşe öğretmeni ile ilk kez karşılaştı. 3 sene anaokulundan sonra yukarı katlara çıktığı için çok mutlu oldu. Sınıfındaki  tüm arkadaşlarının adını […]

İlkokul İçin 5buçuk Çok Erken

Bizi takip edenler bilirler 3 okullu çocuğumuz bir de 3,5 yaşında miniğimiz var. Benim kızım 8 yaşında, ilkokul 2. sınıfa gidiyor. 5 yaştan itibaren kreş ve anaokuluna devam etti. Ondan önce yanımızda Ayfer ablamız vardı ki, kendisi sıkı okul öncesi eğitimcidir, o dönemde bizimle olması tamamen tesadüf ve bizim sanşımızdır. Varmak istediğim nokta şu;  kızım […]

Biz De Okullu Olduk

Kızımızın büyüdüğünü şiddetli biçimde ilk algılamamız, Kerem’in doğumunda olmuştu; Kerem’in minicik ellerinin yanında İrem’in elleri  kocaman olmuştu. İlkokula  başladığı bu gün de,  İrem’in  büyüdüğünü algıladığım günlerden bir diğeri. Geçen hafta izin alıp oryantasyon haftasının ilk gününde yanında oldum fakat bugün   eşim yanındaydı. İrem ‘in. Ben evden çıkarken kızım uyuyordu henüz. Yanaklarına kırmızı rujumla sevgilerimi bıraktım […]

Saftirik Greg’in Günlüğü

İlköretimin ilk yıllarında öğrencilere okumaları seri ve hızlı olsun diye  sürekli kitap okumaları tavsiye edilir, ama okur mu öğrenciler, zaten ödevleri zar zor yapabiliyorlardır, bir de kitap mı okusunlar?..Anneler kırk dereden su getirirler çocuklarına kitap okutabilmek için ama ne çare…Bu tablo bizim evde de uzun bir süre yaşandı. Şimdi 3. sınıfta olan oğluma önceleri ne […]

Scrabble Oynuyoruz

Kadir Mert ilkokul 1. sınıfın ilk dönemini iyi bitiriyor, henüz tüm harfleri öğrenmediler ama bu okumalarına engel olmuyor. Her harfi bastırarak söylemeyi seviyor hecelerken, belki de biraz benden kaynaklanıyor, RıRRR, SıSSS diye vurgulayarak telafuz ettiğimden olsa gerek oğlum da her harfi ilk öğrendiği zamanlarda böyle okuyor. Şu aralar Ğ harfindeyiz, aĞĞĞaç, yaĞĞĞmurr, öĞĞĞĞretmen  derken evdeki […]