geri dönüşüm projesi

Tekne- Çocuklarla Geri Dönüşüm Faaliyeti

Elimizdeki pet şişe ve  köpük tabakla ne yapabiliriz derken  oğlumun  geliştirdiği bizim de yardımcı olduğumuz bir etkinlik oldu bu tekne.  Köpük tabağın altına pet şişe bağlayarak havuzda yüzdürmek istedi. Tek pet şişe yetmedi, ilaveler eklendi. Yelken  için eski ayakkabı torbalarından  ve bükülmüş daldan  faydalandık.  (Dalı  su dolu bir  kapta büküp şekil vermenizde mümkün) Dalları geçireceğimiz kısmı iğne iplikle  belirledik.  Kürekler için köpük tabağın yan kısımlarında  delik açtık. Hazırladığımız yelkeni de  tabağın orta kısmına yerleştirerek teknemizi tamamladık.   Detaylı görseller  aşağıdaki gibi.

Sonrasında havuza koşup tekneyi yüzdürdük, asıl keyifli kısım  bu oldu. Teknemizin hareketli haline de instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz, buraya lütfen.

Read More»

Bebeklik Kıyafetinden Deftere

Öğretmeninin yönlendirmesiyle İrem yaklaşık 1,5 aydır günlük tutuyor. Daha önce değişik süslü günlük hediyeleri almış ama günlük yazamamıştı. Bu sefer günlüğe “anne güzel bir defter istiyorum”la başladı, daha önce aldığımız günlükler çok güzel olduğundan sonra onları sonra kullanacakmış. Evdeki küçük boy bir defteri süsleyelim o zaman dedik. Değişik malzemelerle bir kaç şey denedikten sonra kumaş kaplanması fikri hoşuna gitti. Daha önce de defter ve albümlerde uyguladığımız gibi bu deftere de kumaştan kap diktik.

Read More»

Converse’lerimi Nasıl Boyadım?

Sıcakların aniden bastırmasıyla birlikte, nedense bu haftaya kadar  ağırdan aldığım, kışlıkları kaldırıp yazlık ayakkabı ve kıyafetleri çıkartmakla uğraştım son günlerde. Beyaz spor ayakkabılarımı da böylece ortaya çıkarmış oldum. Çokça giymekten eskimemiş ama oldukça kirlenmiş olduğunu farkettim. Beyaz ayakkabılar da böyle bir problem oluyor ne yazık ki ve yıkamak, silmek de çözüm olmuyor çoğu zaman. Bu yüzden boyamaya karar verdim. Daha önce lekeli kanvas bir pantalonumu bu şekilde boyamıştım. Elimde mavi, turuncu ve kırmızı toz kumaş boyaları vardı. Kırmızıyı tercih ettim.

Read More»

Magazinlik Yapım

Deterjan  kutusuyla  yapıp 2009 30 Haziran da paylaştığımız eski bir yazımızı paylaşalım bugün.  Yapılış detaylarına  bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında magazinliğimizin o dönemden bu yana halen kullanıldığını belirtmek isterim. Çocukların odasındaki resimleri,  dosyaları toplamak için çok fazla işime yarıyor.  Artık çok uygun fiyatlara magazinlik bulunuyor fakat rengi benim rengim deseni özel olsun derseniz, siz de kendi özel magazinlik dosyalığınızı  yapabilirsiniz.

Read More»

Proje Ödevi- Temiz Çevre

Kızımın  “Çevremizi korumak  Hepimizin Görevi ” konulu   projesi için öncelikle “Dikkat, Eriyorum”  kitabını incedik, okuduk.  İlerde yaşamak istediği çevre ve şu anki çevre tehditlerini görsel olarak anlatmaya çalıştık.  Minik çevre maketi için elimizde ne kadar malzeme varsa kullandık, bir nevi geri dönüşüm projesi oldu da diyebiliriz. Yukardaki kirli bacadan çıkan dumanla kirlenmiş, grileşmiş , yanlarındaki ağaçlar kuruyan bir dünya hiçbirimizin hayali olmasa gerek.

Projeyi hazırlarken sünger blokların üzerine öncelikle kağıt yapıştırarak zeminimizi oluşturduk. Kirli ve temiz çevre olmak üzere 2 farklı tema kullanılacağından ortada bir bölme yaptık. Devamını eldeki malzemelerle İrem tasarladı. Hayalindeki çevreye çiçekler, kuşlar  hatta bir elektrikli araba ekledi.

Read More»

Kartondan Gitar

Bu yaz  her ikimizde çocuklarımızın  kendi yaptıkları faaliyet sürprizleri ile karşılaşıp mutlu olduk bir çok kez, bakınız  Kaykay faaliyeti. Kartondan gitar yapımı da bir diğeri. Fotoğraftan da yardımsız gayet açık değil mi? Birlikte yapsaydık o kutuyu boyayıp  ya da kaplamıştım sanırım. Oysa olay gitar yapmak,  gitarın görüntüsü sadece küçük bir detay ama takılıp kalıyorum işte. Çocukların sadeliklerini seviyorum  çok.  İşten eve geldiğim bir gün kapıda İrem ve arkadaşı şarkı söyleyerek karşıladı beni 🙂 Gitarlarını şöyle yapmışlar:

Malzemeler; ayakkabı kutusu, kağıt havlu rulouso,  lastik, bant, ip

Read More»