Büyük Taarruz Ve Zafer

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun! Bugünlerimizi Kurtuluş Savaşında kanlarını döken , çalışan  atalarımıza ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.  Ruhları Şad Olsun, minnettarız. 30 Ağustos zaferi ve öncesini kısaca hatırlayalım ve hiç unutmayalım. Sakarya Meydan Muharebesi’nde uğradığı büyük yenilgiye rağmen hâlâ Türk toprakları üzerindeki isteklerinden vazgeçmeyen Yunan ordusunu yurttan tamamen atmak için kesin […]

Mustafa Kemal’in Dumlupınar Konuşması

30 Ağustos Zaferi’ni kutlamamıza birkaç gün kalmışken bu zaferin önemini Atam’ızın  30 Ağustos 1924 tarihinde, Başkumandanlık Savaşının İkinci yıl dönümünde Dumlupınar’da yaptığı konuşmadan alıntılar yaparak özümseyelim. “Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek […]

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin1 ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke […]

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

“Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacak devam edecek ve mutlaka başarılı olacaksınız.”— Mustafa Kemal Atatürk. 88. yılını kutladığımız  Zaferimizin, birkaç yıldır sönük geçen  Zafer Bayramı kutlamalarımız bizi üzüyor aslında. Bayramlar sadece okul müfredatında olduğu için mi kutlanıyor sorusunu aklımıza getiriyor ne yazık ki? 30 Ağustos […]

BAYRAM MEVZUSU

Bir kaç ay önce, birlikte izlediğimiz çizgi filmden etkilenerek; İrem- Anne biz cadılar bayramını kutluyor muyuz? Ben- hayır İrem- Noel de kutlamıyoruz, ne kutluyoruz biz o zaman? ( kızgın bir ifade ile) Sayıyorum tek tek dini bayramlarımızı, milli bayramlarımızı. Doğal olarak bir tek 23 Nisan çocuk bayramı ilgisini çekiyor , onun dışındakiler sıkıcı geliyor. Haksız […]

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

30 Ağustos’lar bana hep yazlık göç vaktini hatırlatır.  Bütün yaz yapılan eğlencelerin; en güzel,  en çok katılımlısı yapılırdı yaylada. Büyükler, küçükler,  nineler, dedeler hepsi toplanırdı Çarşı’da.  Uzun zamandır gidemiyorum, şimdi hala böyle kutlanıyor mu  onu da bilmiyorum ama  biz çok eğlenirdik bu organizasyonda.   Mutlaka kocaman bir ateş yakılırdı meydanın ortasında; bu adet muhtemelen elektriksiz günlerden […]