Cumhuriyetimizin 94. yılı Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin 94.yılı kutlu olsun. Nice coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyet bayramlarına olsun. Cumhuriyetin ilan edilişi ve  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı ilk konuşmayı yazmıştık. Cumhuriyetin ilanı coşkuyla karşılansa da , ymnetim biçimi olarak Cumhuriyete itiraz etmeyen bir grup Saltanat ve Hilafetin  başımızda olması konusunda ısrar ediyor. Atam, Nutuk’un   son kısımda uzun uzun anlatıyor. Bu süreç Büyük […]

Cumhuriyetimizin 93.yılı Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin 93. yılı Kutlu Olsun. “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz..” Mustafa Kemal ATATÜRK Geçen yıl yazdığımız 29 Ekim  yazımızda Cumhuriyetin ilanı ve öncesi sürec,n detayları vardı, bu  linkten ulaşabilirsiniz.  Aşağıda  bu yazının küçük bir bölümü var; Tarihçi  Abdurrahman  Şeref  Bey de şöyle dedi: “Hükümet şekillerini saymaya […]

Cumhuriyetimizin 92.yılı Kutlu Olsun

Cumhuriyet’imizin 92. yılı Kutlu Olsun. Bu yazıyı, Turgut Özakman’ın Cumhuriyet 1.kitabındaki Cumhuriyet’in ilanı öncesi olaylardan toparladım, bazı kısımları özetledim. Turgut Özakman (nurlar içinde yatsın), kitabın önsözünde “Tarihimizi doğru bilsek sorunlarımızın yarısı kendiliğinden çözülür.”  Gönülden katılıyorum, cumhuriyet öncesini  cumhuriyetin bize getirdiklerini daha iyi anlayıp daha çok anlatmalıyız. Lozan’daki diplomatik zaferin ardından Mustafa  Kemal Paşa ile görüşmesinde  […]

Cumhuriyet Bayramı’mız Kutlu Mutlu Olsun!

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan, aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. […]

ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLUĞU

Ödevlerimiz son derece yoğun bir halde devam ediyor. Şu sıralar Atatürk’le ilgili ödevler ağırlıkta. Ya Atatürk ile ilgili bir konu veriliyor ve soruların cevaplanması isteniyor ya da bizden ilgili şiir, anı bulmamız isteniyor. Durum böyle olunca Prof. Dr. Yurdakul Yurdakul’un yazdığı “Atatürk’ten Hiç Yayınlanmamış Anılar” kitabı tekrar başucu kitabım olarak yerini aldı. Geçen sene çok zevkle okuduğum kitap hakkında bu […]