Kol Düğmelerini Kendin Yap

Kol düğmeleriyle tanışmam Rahmetli Barış Manço’nun kol düğmeleri şarkısının sözlerine dikkat kesilmemle başlar. Şarkıda geçen kol düğmelerinin normal kol düğmesinden farkını anlayamayacak yaşta olduğum için, anlam veremezdim “iki küçük kol düğmesinin akşam olunca neden ayrıldıklarına”. İyi ki akıl edip anneme sormuşum da o da bana kol düğmeleri gösterip anlatmış. O şarkı mıdır kol düğmelerini sevmeme neden bilemem ama her zaman özel ilgi alanıma girmiştir kol düğmeleri.

Bu kez de kendi kol düğmelerimi kendim yaptım ve bu “kendin yap” projemizi sizlerle paylaşmak istedim.

Kol düğmelerimiz için gerekenler; dört tane blazer ceket düğmesi diye bilinen ( arkası halkalı olan) düğme.  Bunlardan ikisi büyük, ikisi küçük boy olmalı. Düğmelerimize  uygun renkte halka ve halkayı takmamıza yardımcı alet ; kargaburun.

Tüm yapmamız gereken biri büyük diğeri küçük olan iki düğmeyi arkalarından birbirine halka ile birleştirmek. Halkayı kargaburun ile iyice sabitlemeyi unutmayın.

Kol düğmelerini gömleğin manşetine küçük olan düğmeyi her ilikten geçirerek takıyorsunuz. Zira büyük düğme ilikten geçmeyecek kadar büyük kalıyor.

Bütün yapılması gereken bu kadar. İstediğiniz desenlerde istediğiniz şekillerde kol düğmeleri kullanmak artık bizim elimizde.