Kış İçin Domates Sosu

Son birkaç gündür evde kışlık domatesimi yapmakla meşguldüm. Bugün itibariyle tamamladım sayılır ve uzun bir süre domates ve kavanoz görmek istemiyorum mümkünse:) Şaka bir yana, yemeklerimde doğal domates kullanmayı sevdiğim için mi yoksa stokçu özelliğimden dolayı mıdır nedir, üşenmedim yaptım, ama yoruldum:)

Toplam 18 kg kadar şişe domatesi aldım. Bunları sekiz ve on kg olarak ayrı ayrı pişirdim. Hatta rendelerken de önce yarısını rendeleyip dolaba kaldırdıktan sonra ertesi gün kalanını rendeleyip pişirdim. Aslında daha pratik bir yol tercih edip robottan geçirseydim iyi olacaktı ancak robotum bozuk olduğu için mecbur kaldım.

Büyük bir tencereye rendelenmiş domatesleri koydum. Kaynayana kadar arasıra karıştırdım. Kaynadıktan sonra kayatuzu ilave ettim. 10 kg domates için 200 gr kadar kayatuzu kullandım. Tadına bakılarak daha fazla da ilave edilebilir. Tuzla kaynarken üzerinde oluşan köpükleri aldım. Bir saat kadar kaynadıktan sonra biraz zeytinyağı ekledim ve sıcak sıcak kavanozlara koyup kapaklarını sıkıca kapattım ve havalarının çıkması için ters çevirdim. Soğuduklarında kilerde bile uzun süre dayanabilir bu şekilde domates, kapağı açılmadığı takdirde.

Eğer elinizde hali hazırda bir robotunuz varsa, domatesleri kabuklarıyla birlikte robottan geçirip kaynatma işlemine başlayabilirsiniz. Yok ben kabuksuz tercih ediyorum diyenlerdenseniz, domateslerin arkalarına ufak bir çizik attıktan sonra kaynar suya ve hemen akabinde soğuk suya atarsanız çok pratik bir şekilde kabuklardan kurtulmuş olacaksınız.

Bakınız, burada daha önceki senelerde yaptıklarım..

Afiyet olsun..