KEREM 6 AYLIK

Kerem 6 ayını doldurdu , 6,5 aya yaklaştı.  Anneler bana katılacaktır 6 ay önemli bir dönemeç; anne sütünden katı gıdaya geçmeye çalışmak ve   daha hareketli bir  bebek demek.

Önce hareketliliğinden başlayayım Kerem’in. Durdurmak imkansız,  emeklemeyi tam başaramıyor ama göbek üzeri ayaklarının yardımıyla kendini  iterek tüm odayı dolaşabiliyor izin versek. Kendine hedefler belirliyor,  labtopun kablosu, gazete, vs.  ve azimle ilerliyor onlara doğru. Durum böyle olunca etrafta hiçbir şey olmamalı artık, İrem’e de küçük oyuncaklarını  bırakmamasını hatırlatıyoruz sık sık. Yürüyen beşiğimizi (burda anlatmıştım), kenarlarına tutunup kalkma çalışmaları yapmaya başlayınca  terkettik mecburen oysa benim için öyle rahattı ki her odaya birlikte gidebiliyorduk beşikle. Halının üzerine seriyoruz oyuncaklarımızı oynuyoruz bizde. Bir de güneşli günlere veda etmeden hergün  yürüyüş  yapmaya çalışıyoruz. Gezerken, keyifli bir şekilde seyrediyor etrafını.Dün İrem  okuldan geldikten sonra parka gittik ve salıncağa da bindi ilk kez, hani karşılıklı oturulan salıncaklar olur ya ondan, sallandıkça kahkahalar attı.

Dişleri çok kaşınıyor, sürekli salyası akıyor ve üzeri ıslanıyor.  Önlüklü gezmeye başladık çözüm olarak, şimdilik anlamadığından çekiştirmiyor önlüğü ama ablası gibi olursa önlük hayatımız pek uzun sürmez.

Bu ay ki  kontrolunde üfürüm duymadı doktorumuz, geçen ay gittiğimiz farklı bir doktor da duymamıştı,  kapandığına çok sevindik.

Doğumdan hemen sonraki ilk dönemlerde sık emzirmek gerektiğinden ve siz de yorgun olduğunuzdan anne sütü zorlasa da katı gıdaya geçerken ne kadar rahat olduğunuzu anlıyorsunuz. Yeni anneler, anne olacaklar, emzirme saatlerinizde bir düzen oturturken daha önce bahsettiğimiz emzirme bilezikleri,  milk bandsler yardımcı olarak aklınızda bulunsun. Biz 6 ayımızı yaklaşık %30 civarında mama desteği ile tamamladık ve biberon yıka kaynat anne sütü kadar rahat değildi tabi ama katı gıda hep taze olacak, özel hazırlanacak daha farklı.

Katı gıdaya geçişimiz tamamlandığında  ayrı bir konu olarak da yazarım ama doktorumuzun tavsiyesi ile önce sabah ara öğününde meyve ile başladık, sebze ile başlayanların olduğunu da  biliyorum. Bursa şeftalisi ile açılış yaptı Kerem Bey, sonra  yayladan gelen elmalarla devam ettik.  İlk 1-2 kaşıkta şaşırsa da sevdi yediklerini. Yediklerimizin yarısını tükürerek de olsa tamamlıyoruz öğünümüzü. Meyveleri hazırlarken  kabuklarını soyup, cam rendede püre haline getiriyorum. Her bir gıda yı 4-5 gün üst üste vererek herhangi bir alerji veya başka bir sorun olup olmadığını kontrol ederek ilerliyoruz. Şimdi sıra sebzelerde patates ile başlıyacağız bugün inşallah.

Mama sandalyesine de oturdu bu ay ilk kez, mamanın dışında mutfakta işlerim varken de oturup oyuncaklarıyla oynuyor ve sohbet ediyoruz birlikte.  Başta da dediğim gibi pek çok ilklerle dolu bir ay 6. ay.