Kerem 13 Aylık

Bir yaşına girince sihirli bir değnek değmiyor tabii, her şeyi keşfetmeye  kaldığımız yerden devam ediyoruz. İstediği şey tehlikeli değilse eline  verilsin,  baksın, biraz ağzına alsın sonra beğenmeyip ya da sıkılıp yere atsın.  Bu rutine bir de istediği şeyi parmakla işarat ederek “ııı ııı ” diye anlatamayı ekledi. Ama bazen bizler o “ııı ııı” larla ne kastettiğini o kadar zor çözüyoruz ki.  O ise hiç pes etmeden devam ediyor, istediğini elde edene kadar, sonra teşekkür anlamında  gülümseme…  Bardaklar en favorisi bu aralar yanında çay içemez olduk, kendisi de bardağa uzanacak mutlaka.  Bardaktan su içirmeyi öğreterek avutmaya çalışıyoruz biz de,  sonuç  bolca ıslanan tişörtler oluyor. Bizimkine önlük taktırmak çok zor ama kendi yeme çalışmaları başlayıncaya kadar ( kaşık kapma konusunda çok hevesli çok uzak değil sanırım)  bir çözüm bulmam lazım.

Dışarı, park gezilerimiz arttı,  başta salıncakta uzun uzun sallanmak olmak üzere parkta etrafındakileri izlemeyi, elinden tutarak yürüyüş çalışmaları yaptırmamızı  seviyor. Son bir haftadır İrem’den kalan minik bisikletle de gezmeye başladı, arkasından bizim ittirmemizle tabi.

Yeni çıkan dişimiz yok, iştahımız maşallah yerinde, uyurken anne sütüne devam. Uyku düzeninden  bahsetmeyeceğim :), ne zaman konuşsam  ertesi bir kaç gün uyumuyor :(.

Yürüteci ile ( burdan görebilirsiniz) ile sağlam adımlarla yürüyor, bir kaç dakika ayakta duruyor. Bizim acelemiz yok istediği her yere tutunarak emekleyerek ulaşabiliyor şu anda.

Kerem İrem cephesine gelince hafif hafif atışmalar, itişmeler başladı.  Kerem ısırmanın bir silah olduğunu keşfetti, elindeki oyuncağı alan ablasını ısırdı.   Isırma da bir içgüdü o zaman sonucuna vardık, yoksa evde birbirimizi ısırmadığımıza göre nerden öğrenecek böyle bir şeyi?

Son olarak Bu ay hidronefroz kontrolumuz vardı.  Aynı sağlık sorununu yaşayan  annelerden çok soru geliyor bu konuda o yüzden daha detaylı paylaşmaya çalışıyorum. Hidronefroz ile ilgili daha önceki yazılar;Hidronefroz ve yeni dogan sariligi, Hidronefroz suphesi ve ufurumHidronefroz kontrol 3, Bebegimiz 8 aylik

Uzman doktorumuza gitmeden önce ultrason çektirdik. Sağ böbrekteki genişlik 5mm e inmiş ki bu normal değer sayılıyor artık, sol böbrek  kanalındaki  genişleme ise sabit 9-10 mm civarında seyrediyor. Artış olmaması  sevindirici yine de.  Bu aşamada gözlemeye ve kontrollere devam edeceğiz.  Aylık idrar testi- kültürü, günlük koruyucu antibiyotik dışında en  ufak bir sorunda( çişini yapamadı, kokusu değişti, grip oldu, vs) idrar testi,  kültürü yaptıracağız. Ve  6 ay sonrasında voiding  çektirerek doktorumuza kontrole gideceğiz. Voiding hiç kolay bir  ölçüm değil ama yeter ki tamamen atlatalım bu hidronefrozu.   Koruyucu tedavi sürecimizi güvendiğimiz bir doktorla yapıyor olmamız sevindiriyor bizi.